| PinkDea a întrebat:

Mi-am facut glicemia azi dimineata la ora 8 si ceva. Mi-a iesit 91 (asistenta a zis ca e buna ) as vrea sa stiu cat e minimul (adica minimul care il are un om normal ) si care e maximul happy

P. s. : am 15 aniwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

70-100

| a1doru a răspuns:

Glicemia normala este intre 80-120, deci esti in limite normale.nu te lua dupa toti ''specialistii'' de pe TPU,care dau tot felul de verdicte, copiate de pe wikipedia, si care sunt niste aiureli!

| VLΛD a răspuns:

Glicemia - Cand nivelul zaharului din sange este prea mare, riscati sa va imbolnaviti de diabet. Acesta poate fi urmat de afectiuni ale rinichilor ori ale ochilor, acestea fiind cele mai frecvente complicatii.

> O glicemie normala masoara mai putin de 100 mg/dl

> Prediabetul este semnalat de valori intre 100 si 125 mg/dl

> De la 126 mg/dl, medicul o sa va puna diagnosticul diabet