| Tanase_Andreea_1994 a întrebat:

Astazi am fost la medic si a spus ca s-ar putea sa ma operez de polipi:
Mie foarte frica!
va rog spuneti-mi cum este operatia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat ca iti face o injectie in gat.Eu am fost operat si inainte de operatie mi-a dat o pastila sau doua si ma ...adormit.Cand vine asistenta sa te duca la operatie esti jumatate adormit.Trebuie sa deschizi doar gura si ei chirurgul cu un forfecel si o lingurita, din doua "tzacuri" e gata. Dureaza maxim 15 minute. Apoi mergi la somn pana isi termina efectul acele pastile. Cand te trezesti vei simti un usor disconfort in gat dar atata tot. Cred ca dupa ce iti da acele pastile nici frica nu o sa mai ai.Fii tare ca nu e nimic, in zece minute maxim 15 e gata.Si cred ca a doua zi esti acasa dar trebuie sa eviti sa bei apa rece etc, o sa-ti spuna doctorul.

| zahy a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am fost operat acum 22 de ani erau alte metode. da ideea e ca daca atunci nu a durut nici acum nu doare

| anonim_4396 a răspuns (pentru zahy):

Mai mult ca sigur nu doare.Mai ales in ziua de azi cand si nasterile se fac fara dureri.Cel putin nu dureri asa de amri ca pe timpuri cand nasteau femeile cu moase.

7 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

E o operaţie destul de simplă. Nu-ţi fie frică.

| zahy a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=T14C_DFTZp4

iti face o injectie in gat si nu mai simpti nimica. dupa operatie trebuie sa bei ceai cald 1 L macar

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Parerea mea capu sus fara frica e bine sa faci aceasta operatie acuma cat esti mica. cand am facut eu eram legat de scaun si rupea cu un cleste... si ma punea sa scuip sange in lighean. dar nu a durut deloc nici injectia desi era un ac mare, nu doare deloc.

| RoIT a răspuns:

Eu cand mam operat inainte de operatie citeam libertatea laughing.
Operatia este in sine usoara doar frica de necunoscut.
Iti spun ca este simpla si ca in 30-40 minute te rezolva si nu simti nimic.
Multa sanatate

| AlexEduard232 a răspuns:

Pai bine, in I rand nu faci nimic, primul lucru care -l vor face medicii e sa te adoarma cu un fel de gaz... apoi te trezesti la o ora sau mai putin cu o durere de cap si un ac infipt pe partea opusa podului palmei.Si eu am trecut prin asa ceva si cel mai rau lucru e atunci cand iti scoate acel ac din mana:-J deci nu e motiv sa-ti fie frica.