| baba a întrebat:

Astazi am intrat in contact cu o persoana suferind de pojar (rubeola). Nu am avut pojar cand eram mica, exista ceva ce pot face pentru a preveni aparitia bolii? Un vaccin? Pastile? Orice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cand esti mica esti vaccinata impotriva pojarului... teoretic ar trebui sa nu faci

| Scarlett011243 a răspuns:

Nu cred. Pojarul este una dintre bolile copilariei, asa ca, trebuie sa faci si tu pana la urma!

| baba explică:

P3R5I3 de ce ma feresc?!?! pentru ca am examene!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama frate..este deja epidemie..si eu am rubeola. si in orasul meu sunt o groaza de cazuri. daca nu ai facut e aproape sigur ca vei face. oricum mai bine faci acum decat mai tarziu. k tot va trebuie sa faci macar odata in viata. a 2-a oara nu mai faci(cu exceptia unor cazuri rare)..chiar nu stiu dc te feresti atat..in plus trece intr-o saptamana. n e cine stie ce

| znstr a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am rubeola de ieri si nu ma simt foarte mandra de asta, deja nu o mai suporthee hee Epidemie a fost la mine in liceu, din 30 de colegi, vreo 11 au avut rubeola pana acum.

@baba, examene ai mai incolo, pe la sfarsitul lui Mai, nu acum ..asa ca eu zic ca daca ar fi sa faci rubeola, e bine sa o faci acum cum a zis si P3R5I3, nu sa stai la 21 de ani cu bubitele si mancarimile pe tine. Daca e sa fii luat virusul de la persoana respectiva, abia peste vreo saptamana o sa se manifeste, si de oprit nu ai cum sa opresti. decat sa-ti intaresti sistemu imunitar cum a zis Andradaalina. Ia propolis, echinacee, spirulina, hidrateaza-te mult..sa nu dai in complicatii daca e sa faci. Sanatate!

| baba explică (pentru znstr):

Ce amuzanta esti! In primul rand... am21 de ani, i-am implinit saptamana trecuta! In al doilea rand, studiez in alta tara si urmeaza sa am examene peste 10 zile!

| znstr a răspuns (pentru baba):

Stiu ca sunt, apreciez asta. 21 de ani am zis-o la nimereala, dar multi inainte in orice caz. Ia suplimente naturiste care sa-ti intareasca sistemu imunitar si poate ai noroc sa treaca virusu peste tine fara manifestari neplacute. Bafta la examene :p

| 7Mary7 a răspuns:

Nu poti face nimic pentru a opri boala; daca e sa o faci, o vei face oricum.

| Andradaalina a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa o iei daca ai stat langa cineva... dar daca o iei rubeola sau pojarelu nu pojaru e usoara adica tine 5/7 zile nu ai ce face daca ai luat-o ai luat-o dar daca vrei sa iti intaresti imunitatea incearca propolis happy