| AliQua a întrebat:

Daca am intrat in contact cu o persoana cu rubeola, cam in cat timp isi fac aparatia simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Perioada de incubatie dureaza intre 14 - 21 zile (de obicei 16 - 18 zile) apoi erupe pe pielea copilului.

| dragos9234 a răspuns:

Daca :
Nu ti-a bagat limba in gura nu ai nimic
Nu a stranutat in fata ta nu ai nimic
Nu a tusit in fata ta nu ai nimic
Nu ai stat inchisa cu acea persoana inchisa intr-o camera o ora nu ai nimic

| ItiSpunEU a răspuns:

Depinde de corp isi poate face aparitia in 2 3 zile sau in 2 3 saptamani....de obicei perioada de incubatie a virusului este de 7 zile apoi apar simptomele

| CristinaR a răspuns:

Depinde de organismul tau, daca ai imunitatea scazuta in maxim 5-14 zile apar primele simptome, daca imunitatea este "buna" simptomele pot aparea si dupa o luna-doua maxim (am stat in preajma multor persoane cu rubeola si am facut dupa o luna jumatate)..cum am spus si mai sus depinde e organismul fiecaruia.