| coralia_5862 a întrebat:

De cand eram mica am avut niste semne pe fata de la pojar stiti cumva daca exista o crema un tratament ceva pentru ele? dau fundoi :*

Răspuns Câştigător
| dydy1992 a răspuns:

Dap happy
Pojar/Rujelola Full Spectrum 1-1-0 -
C500 / C Plus 0-1-1 -
Beta Carotene 1-0-0 pentru a nu ramane cu leziuni pe piele
Daca iti iei aceste medicamente uite cum trebuie sa le folosesti:
◦1-1-1 = 1 (capsula, tableta sau lingura de sirop) dimineata, 1 la pranz, 1 seara (la "Mod de folosire").
◦(...) = un produs scris intre paranteze este o alternativa la produsul care il precede, drept pentru care se va alege doar unul din cele doua.

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Am gasit doar o singura solutie pe care o poti practica tu singura, acasa.
Poti folosi vitamina E pentru a atenua cicatricile. Taie sau desfa o capsula de vitamina E lichida si pune continutul direct pe cicatrici. Lasa-l in jur de 15-20 de minute si apoi spala-te. Repeta procesul de doua ori pe zi pentru cateva saptamani.

De asemenea, mai sunt si alte modalitati de a scapa de ele, insa acestea se practica numai la dermatologie. Acestea implica 'arderea' cicatricilor cu o substanta speciala (acid glicolic sau acid carbolic), tratamentul cu laser sau indepartarea primelor strate de piele cu o substanta abraziva.

Sper ca te-am ajutat. Insa te sfatuiesc sa consulti un dermatolog, este cel mai indicat.

| YourAngel a răspuns:

De regula semnele pe fata nu trec cu nimic, pur si simplu raman semne, si eu am avut varicela si mi-au ramas semne pe corp, norocul meu e ca nu prea se vad si nu am decat foarte putine.
Probabil cu cat inaintezi in varsta e posibil sa nu se mai vada sau sa dispara total.
Bafta!:*