| Al999 a întrebat:

Astazi m-am ras cu bigul si din greseala am dat peste doua alunite, mi-a dat sangele la amandoua insa nu s-au rupt de tot (specific ca nu ma doare si nici nu ma ustura).Mi-am dat cu alcool sanitar ca sa dezinfectez zona.
Este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Du te la urgente! Nu chema salvarea dacă s-a oprit sângerarea! Du te personal și discuta cu un urgentist apoi lasa l pe dermatologul de garda sa te examineze. Nu trebuie sa fie ceva grav. Pur și simplu vei discuta cu un specialist după ce te va consulta, pentru a ști ce este făcut de acum încolo sau pentru a te liniști. Este o experiență de viață, chiar dacă e neplăcută, de aceea nu ar trebui sa te obosești stand cu grija.

2 răspunsuri:
| Mariaaaavev a răspuns:

Ruperea alunitelor este ceva serios. Du-te maine la un medic dermatolog. Du-te la medicul de familie mai intai ca sa iei o programare happy Sanatate!

| rootadv a răspuns:

Du-te la medic sau la upu (unitate primiri urgente) la cel mai apropiat spital si le povestesti ce ti s-a intamplat, poate iti dau ei o reteta cu niste creme si iti vor spune daca e garv sau nu! Multa sanatate!