| Nusunteuqxq a întrebat:

Astăzi mi s-a pus un pansament peste o măsea la care trebuie sa îi scot nervul si ma doare foarte tare am luat un antinevralgic si nu imi trece este normală durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si de ce nu ti-a scos nervul daca tot ai fost la cabinet?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal sa doara, fiindca acum isi face efectul acel tratament.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că ti s-a pus arsenic in interior (la suprafata se vede doar pansamentul), un procedeu destul de învechit, de a omorî nervii dintr-o măsea (sunt mai multi nervi, nu doar unul, aflati pe toate canalele).
Arsenul "lucrează" cam 24h, până ce nervul moare, iar de obicei durerea variaza in intensitate, de la mare, la foarte mare (incat nu mai poti atinge dintii unii de altii, fără să mori de durere). Nu cedeaza decat atunci cand isi termină treaba.
Pentru viitor, ar trebui să optezi pentru anestezie locală, in care nervul e scos in două minute și fără nicio durere (metodă modernă).
Eu nu am suportat arsenicul decat max 30 min in măsea, si am revenit la cabinet pentru a mi-l indeparta. Altii il suporta, probabil că fiecare cu organismul lui.
In locul tau, m-as intoarce la cabinet, fiindca niciun analgezic sau antiinflamator nu iti va ajuta.
Sănătate multă!

| Lioana a răspuns:

Ia mai bine un Nurofen Forte, E mai eficient.
Si spune dentistului ca te doare! Iti spune el daca e normal sau nu.