| xSega a întrebat:

Atacul de panica se produce din senin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, poate aparea si din senin fara sa te gandesti. Apoi, pe masura ce consteintizezi simptomele ti le autoamplifici. Daca vrei o dovada ca asa se intampla, poti intra pe Facebook pe grupurile destinate persoanelor anxioase. Acolo sunt multi oameni care afirma ca au atacuri de panica fara evenimente declansatoare. La fel de adevarat este ca se pot declansa in urma unor evenimente.

| Donsavas a răspuns:

Nu! Atacurile de panica sunt provocate, aparent, din senin. Reactiile fiziologice apar dupa ce incepi sa ti faci diverse scenarii ingrozitoare. Ce sa faci daca iti sta gandul la ce e mai rau? stai linistita ca nu esti in jungla si nici la puscarie sa stai sa veghezi.

| PumpkinDoll a răspuns:

Dap,eu am patit noaptea cand nu putea sa adorm si in camera fiind stins tot,practic era bezna totala,liniste deplina au inceput cainii sa latre afara si mi-am imaginat latratul ala ca fiind un raget de varcolac, dupa am avut impresia ca aud o gramada de persoane care erau cu mine in camera, mi-am imaginat ca-s umbre(fantome mai bine zis) pe sub pat si in jurul patului si deasupra mea care se misca foarte repede, EU FIIND CU OCHII INCHISI IN TOT ACEST TIMP si a inceput inima sa-mi bata supertare, fara nici o gluma...am crezut ca mor acolo-n pat, dupa care s-a oprit totul din senin, a da si nu mai simteam patul sub mine de parca as plutii

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns (pentru InYourFaceTwice):

N-am fumat nimic in ziua aiarolling on the floor

| Raniaa a răspuns:

Tulburarea de panică ( atacul de panică ) este o problemă de tip anxios în care persoana are episoade de frică sau anxietate foarte intense care apar brusc şi neaşteptat „ca din senin". În unele cazuri, există un anumit element declanșator.

| DumitruS a răspuns:

Nu, mai intai te anunta telefonic.

Este un efect al unei probleme, nu prea apare asa, degeaba, are la baza o temere foarte puternica.

| xSega explică (pentru DumitruS):

Eu mă refeream când are loc, stiu ca are la bază o temere, dar se întâmplă fără să te gândești la ea?

| DumitruS a răspuns (pentru xSega):

Nu chiar. Este ceva ce il declanseaza, ceva ce tu amplifici fara sa vrei, in subconstient.

Mergi la un psiholog daca ai atacuri de panica, te poate ajuta si eu am fost.

| xSega explică (pentru DumitruS):

Am avut acum 2 ani unul, pe atunci credeam că a fost o problemă de sănătate

| cristi_8283 a răspuns:

Se intâmplă când te gandesti la acel lucru de care ti e teama, incepe sa ti bata inima tare, crede ma ca daca te ai gandi numai la chestii care te fac fericit n ai mai avea atacuri de panica