| AnaMariaM5 a întrebat:

Atacurile de panica pot duce la infarct?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Atacurile de panica sunt create/induse doar de mintea si frica ta (boala psihica/mentala) si nu au nici in clin sau maneca cu inima sau infarctul (care-i strict legata de o boala a inimii), pe care tu nu o ai.

| Eireann a răspuns:

Nu, desi ai impresia asta. Bataile se accelereaza si pot sa apara palpitatiile dar daca nu exista nici un blocaj vascular nu are cum sa duca la infarct.

| StoicAnalysis a răspuns:

Doar daca ai probleme cu pipota.

| Eireann a răspuns (pentru TheGentleman):

Ce legatura e intre un atac de panica si oameni care au facut infarct in urma unui eveniment traumatizant? Atacurile de panica apar fara sa existe un pericol real sau o cauza evidenta -sa iti vezi membrii familiei in pericol, raniti etc e o cauza evidenta. Ce ai pus tu aici nu are nici o legatura.