| RMG a întrebat:

Ati avut acnee, cum ati scapat de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul acneei este unul indelungat. Progresele pot aparea chiar si dupa 8 saptamani de la initierea lui. De obicei, acneea se agraveaza inaintea ameliorarii - chiar si in timpul tratamentului. Din fericire, tratamentul este de cele mai multe ori eficient. Spalarea blanda cu sapunuri sau produse eliberate fara prescriptie medicala, cum ar fi lotiunile pe baza de peroxid de benzoil, controleaza si previn aparitia leziunilor in cazurile de acnee usoara. In cazul in care acestea nu sunt eficiente, trebuie consultat un medic dermatolog, care va prescrie anumite creme si lotiuni. Acestea pot contine antibiotice sau alte medicamente. http://www.i-medic.ro/boli/acneea

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Toate toxinele din corp,isi "fac de cap"pe fata! Pana nu vezi,din analize,cum stai cu sanatatea,daca nu iti faci ordine in ce mananci si bei,daca nu te hidratezi bine,nu ai un aport de vitamine si minerale,poti sa dai cu orice pe fata, doar usuca, poate, si atat, apoi apar alte cosuri.Multi dau vina pe hormoni, dar mai mult conteza cum ai grija de sanatatea interioara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!

| elena999 a răspuns:

Am acnee de vreo 3-4 ani si ma tratez de 2 ani(la un dermatolog).Mi-a mai trecut si de o saptamana iau un antibiotic numit Minoz Mr.Vad ca s-au uscat foarte mult. Sper sa-si faca efectul pana incep scoala.
Mana nu trebuie pusa pe fata! Crede-ma ca mie mi s-a agravat din cauza asta.Cred ca pana acum nu mai aveam nimic daca nu puneam mana pe fata si mancam sanatos(de 2-3 saptamani tin dieta).

| RMG explică (pentru elena999):

Ce dieta ti?

| RMG explică (pentru elena999):

Si poti sa-mi spui numele dermatologului, te rog?

| elena999 a răspuns (pentru RMG):

Nu manans dulciuri, cipsuri, tocaturi si chestii de genul asta.Si nu beau bauturi acidulate.

| elena999 a răspuns (pentru RMG):

Nicola Adina, e din Constanta

| RMG explică (pentru elena999):

Mersi mult

| RMG explică (pentru elena999):

Eu nu beau bauturi acidulaet de 3 ani, nu mananc cipsuri deloc, vara asta de 2 ori am mancat tocanita si dulciuri rar si niciodata ciocolata si tot imi apar

| Crisツ a răspuns:

Foloseşte Zineryt. Este foarte bun şi îţi usucă repede coşurile.
Eu sunt mulţumită de el. happy

| RMG explică (pentru Crisツ):

Eu nu am fostdeloc multumita

| Claudia10girl a răspuns:

Eu am mers la un dermatolog si am reusit sa scap cu tratamentul natural de la Vervory. Pe mine m-a vindecat de acnee complet.

| Era256 a răspuns:

Am mers la dermatolog și mi-a dat niște medicamente

| AleenDaniel a răspuns:

In totalitate nu vei scapa, dar te va ajuta foarte mult argila care se poate cumpara de la farmacie.

| RMG explică (pentru AleenDaniel):

Am incercat, merci oricum