| neanicu a întrebat:

Ati baut careva ceai sau produse pe baza de SALVIE? si daca da, pentru ce afectiuni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anka a răspuns:

INTERN: - menstre neregulate si alte disfunctii legate de ciclul menstrual - pulbere. Se administreaza in cure de 2-3 luni in cazul ciclului neregulat. In situatia sindromului premenstrual se va utiliza in mod special cu 5-7 zile inainte de declansarea menstruatiei, pana la 2-3 zile dupa incheierea acesteia. In acest interval de timp se pot utiliza doze mai mari de salvie: 1 gram de 4 pana la 5 ori pe zi. - astm, bronsite cronice, raceli, gripe iritatii ale gatului, laringita, febre intermitente - pulbere. Salvia "usuca" excesul de mucus din nas si plaman, detensioneaza prin efectul antispastic zonele afectate de boala si determina un puternic efect antiseptic local. - menopauza, sterilitate secundara, atrofie uterina - pulbere sau infuzie combinata. Este necesatr sa fie realizate cure de minim 2-3 luni. In aceste cazuri se obtin efecte remarcabile daca salvia se asociaza cu seminte de marar (Anethum graveolens) si iarba de napraznic (Geranium robertianum). - diaree, diaree la nou-nascuti, inflamatii gastro-intestinale asociate cu balonari - pulbere administrata des, in doze mici: un varf de cutit de pulbere inainte si dupa fiecare masa. In cazul copiilor mici se va prepara o infuzie combinata din care se va administra o jumatate de pahar - un pahar pe zi (se bea fractionat, pe parcursul intregii zile) - diabet - macerat la rece. Salvia are rol adjuvant in tratarea acestei afectiuni, fiind recomandata in special femeilor. - digestii lente, inapetenta - un varf de cutit de pulbere, consumata cu 15 minute inainte de fiecare masa. - hepatita, dispepsie atona (dispepsii datorate atoniei), dischinezii, afectiuni cronice ale cailor biliare - pulbere. Stimuleaza secretia biliara si in acelasi timp determina o diminuare a starilor psihice negative corelate cu tulburarile hepatice si biliare. Este bine sa se asocieze cu plante ca gentiana (Gentiana asclepiadea) si sunatoarea (Hypericum perforatum). - reumatism - infuzie combinata, in cure de lunga durata (minim 1 luna). Are efecte depurative si de combatere a durerilor reumatice. - neurastenie, astenii (convalescenta), oboseala, stare de nervozitate, surmenaj - pulbere. In cazuri de surmenaj si oboseala se poate asocia cu o cantitate moderata de miere de albine. - transpiratii nocturne, transpiratia neplacuta a mainilor si a subsuorilor, salivatie excesiva - pulbere administrata de 3 ori pe zi. - cancer (adjuvant) - infuzie combinata. Se utilizeaza in special in cancerele cu localizare genitala la femei si ca adjuvant in cazurile de cancer la persoane cu o mare incarcare toxica a organismului. Salvia sustine atat procesele purificatoare si de eliminare a compusilor nocivi cat si o stare de tonus psihic, ce permite o atitudine adecvata de infruntare a acestor boli grave. - pregatirea nasterii - pulbere. Medicul francez Jean Valnet afirma ca salvia administrata regulat cu o luna inainte de nastere, reduce considerabil durerile si usureaza astfel nasterea. - pentru oprirea lactatiei - pulbere sau infuzie combinata. - obezitate, celulita - infuzie combinata. Alte utilizari interne: Ca adjuvant, alaturi de plantele specifice afectiunii tratate, salvia are efecte foarte bune in urmatoarele boli si simptome: tremuraturi, ameteli, paralizii, hipotensiune, circulatie deficitara a sangelui, varice.
EXTERN: - gingivita, sangerari ale gingiei, paradontoza, desosari (retragerea gingiei), afte bucale - clatiri puternice ale gurii cu macerat la rece concentrat, de 3-4 ori pe zi. - leucoree - spalaturi vaginale cu infuzie combinata concentrata. Se vor realiza de doua ori pe zi, dimineata si seara. - anghina, laringita, boli de gat in general - gargara cu macerat la rece. - eczeme - spalarea zonelor afectate cu infuzie combinata concentrata, de mai multe ori pe zi. Dupa spalare, zona afectata se lasa o perioada de timp la aer pentru uscare. In cazul unor eczeme persistente este indicata aplicarea cataplasmelor cu salvie si coada soricelului. - debilitate infantila - bai cu infuzie combinata concentrata
MOD DE ADMINISTRARE: Pulberea - planta se macina fin cu rasnita electrica de cafea dupa care se cerne prin sita pentru faina alba. Se ia, de regula, o lingurita rasa de 3 ori pe zi, pe stomacul gol. Pulberea se tine sub limba vreme de 10-15 minute, dupa care se inghite cu apa. Pulberea nu se pastreaza mai mult de 7 zile, deoarece i se altereaza proprietatile. Infuzia combinata (reteta pentru obtinerea a 250 ml.)- 1-2 lingurite de pulbere de salvie se lasa la inmuiat intr-o jumatate de cana de apa de seara pana dimineata, cand se filtreaza; maceratul se pastreaza, iar pulberea ramasa se opareste cu o jumatate de cana de apa fierbinte 20 minute, dupa care se lasa la racit; se combina cele doua extracte; se bea inainte de masa cu un sfert de ora acest preparat. Doza - 3 cani pe zi. Maceratul la rece - 2 lingurite de pulbere din frunze de salvie se pun intr-o cana (250 ml.) de apa de izvor sau plata si se lasa la macerat aprox. 7 ore, dupa care se filtreaza. Se consuma 1-2 cani de macerat pe zi. Infuzia combinata concentrata - se prepara intocmai ca si cea anterior prezentata cu deosebirea ca va fi mai concentrata: 2-3 linguri de planta in loc de 1 - 2 lingurite. Cataplasma - planta se macina fin cu rasnita electrica de cafea, dupa care se amesteca intr-un vas cu apa calduta pana se formeaza o pasta, care se pune intr-un tifon si aplica pe locul afectat.

| patty32 a răspuns:

Eu am baut pentru amenoreehappy