| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Imi tot transpira palmele.E foarte jenant.Am baut ceai de salvie vreo 2 saptamani si nici o schimbare. Ce altceva imi sugerati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Ai hiperhidroza axiala. Daca nu te deranjeaza foarte tare si te descurci cat de cat (inainte sa pui mana pe ceva sau sa dai mana cu cineva te stergi de pantaloni, cumperi pixuri care eu cauciuc pe partea de care le tii cu degetele) te sfatuiesc sa te linistesti, sunt multi care au problema asa. Poti incerca sa iti mai clatesti mainile in apa cu lamaie, apa cu bicarbonat de sodiu, sa te dai cu pudra de talc inainte sa pleci de acasa, acuma iarna poti sa porti manusi etc. Daca e extrordinar de grav incearca Odaban pudra, e foarte scumpa si nu e sanatoasa.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Buna. Nu vreau sa te sperii.

Exista o conditie numita hiperhidroza.

http://www.romedic.ro/......ticol/7820

Ar fi bine sa mergi la medic sa-ti comunice daca ai o problema reala sau nu.

Daca e recenta problema, cel mai probabil nu ai aceasta conditie.

Incearca cu antiperspirant pe palme, ai grija cand mananci totusi.

Si asa ca sfat ce-mi trece prin cap... cauta niste infromatii despre anxietate/depresie.

Bafta!