| kalymari a întrebat:

Ati fi de acord cu exixtenta unui site care sa ofere consiliere psihologica online la orice ora, sa fie gratuit si de calitate? (exixta cateva asemenea site-uri, dar de obicei raspunsul vine in timp indelungat si calitatea lasa de dorit, iar la un cabinet psihologic nu-si permit sa se duca prea multi oameni, desi au probleme destul de mari)...si inca ceva, daca vreunul dintre voi stie un asemenea site va rog frumos sa-l precizati pentru ca cei care au nevoie sa-l poata folosi...Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Subscriu PRO!, cu precizarea ca asistenta s-ar putea face prin rotatie, cum banuiesc ca fac si admin-ii TPU, si pe care ii invit, ca si pe Legiuitoarea, daca e in domeniu juridic, sa contribuie cu pareri pertinente si optimizante! Deci, hai sa punem de-o "aroganta" POZITIVA, PROSOCIALA, si PROFUND UMANA! Ganditi-va cat de necesar este asa ceva, nu doar din punct de vedere material, dar mai ales tinand cont de faptul ca ultima statistica arata ca fiecare al 3-lea cetatean are probleme psihice temporare, deci tratabile!, - ca depresia, disfunctia erectila pe fond psihogen, disfunctii de tip relational-familial, etc!, - nu patologice, care tin de psihiatrie! Cat priveste timpul investit, valoarea lui, se pot gasi solutii ca de exemplu impozit diminuat, bonusuri in plan social, diverse alte facilitati, etc... Asteptam si alte pareri competente!

14 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca ar fi necesara infiintarea unui asemenea site, dar problema se pune, cine fianteaza specialistii care ar trebui sa stea, non stop, pe site si sa raspunda prompt la intrebarile celor aflati in nevoie.
Pentru ca nu seamana cu site-ul TPU care este tot gratuit insa utilizatorii intra si raspund in timpul lor liber.
Ar fi interesant de vazut daca sunt psihologi sau psihoterapeuti- pensionari-, care ar fi dispusi sa acorde consiliere, insa cred ca si acestia intrucat ar trebui sa aiba un program- non stop-, ar trebui sa fie sub o forma remunerati, pentru a fi cointeresati sa desfasoare o asemenea activitate, care presupune atat experienta, cat si studii de specialitate.
Eu nu cunosc existenta unui asemenea site in Romania, dar totusi e posibil ca el sa existe, insa in mod sigur in orasul meu nu functioneaza. Stiu ca, la noi este un numar de telefon la Sectia de psihiatrie a municipiului, la care se adreseaza cei ce au ganduri sinucigase, ori sunt in stare decompensata a unor boli psihice pe care le au, insa consiliere nu se face.

| psiholoaga a răspuns:

Sa stii ca si eu ma gandeam la un nou tip de terapie, on line... Insa dupa ce am incercat o vreme, mi-am dat seama ca e nevoie de un contact autentic cu omul, de prezenta fizica. Fiindca suntem oricum robotizati, ca sa intram in contact cu noi insine, avem nevoie de prezenta fizica. Poate ar merge ceva de genul cu psihologii cognitivisti, care sunt mai axati pe problema-solutie, sa fie scurti si la obiect. Eu sunt foarte curioasa unde ai gasi terapeuti care sa isi investeasca timpul (gratuit) intr-un astfel de proiect...

| nicky a răspuns:

Ar fi super.

prfml
| prfml a răspuns:

Te afli chiar in site-ul pe care ti-l doresti, nu avem diplome cu totii in pshihologie dar eu spun ca foarte multi de aici suntem trecuti prin viata si putem invata unii de la altii. Eu unul am intalnit raspunsuri care m-au surprins in mod placut aici pe site. Ceea ce ai vrea tu sa fie, este mai greu, gandeste-te cati de multi ar apare cu probleme la un astfel de site si gandeste-te cat de putini ar putea sa raspunda, nu ar putea sa impace pe toata lumea. Eu nu cunosc un astfel de site. Asa ca daca afli tu unul sa ma anunti si pe mine. Multumesc! happy

| eni a răspuns:

Buna idee

Janina
| Janina a răspuns:

Da e o idee nemaipomenita

| remus a răspuns:

Sint de acord cu propunerea, chiar te felicit, problema grava este ca majoritatea populatiei tarii are nevoie de asistenta psiho, sintem bolnavi... cu totii, dureros dar adevarat.

| valsulnorilor a răspuns:

Kalymari ideea ta este excelenta si chiar te sfatuiesc sa o pui in practica cat poti de repede.
Va fi greu cu consiliere On-line dar macar sa se raspunda la intrebari gent TPU dar mai simplu dac tu esti psiholog si vrei sa faci voluntariat in aceasta privinta se poate propune rubrica noua pe TPU si atunci cheltuielile sunt 0 doar timpul tau va costa. Voi fi primul tau pacient nu pentru consiliere personala ci pentru nelamuriri privind comportamentul copiilor mei.

| cotzobel a răspuns:

Da.eu sunt de acord. logic ca iti este mult mai usor sa scrii despre problemele tale, decat sa vb despre ele in fata unui necunsocut...asa pe mess sau email e mult mai usor, nu te stie nimeni.Si sunt multi oameni care au probleme dar din lipsa banilor nu pot ajunge la psiholog si sufera si se consuma si altii ajung chiar la sinucidere...

| sergiu25bc a răspuns:

Decat sa dai cate 80 lei la 50 minute la 1 psiholog, mai degraba gratis daca s ar putea si daca ar putea sa il si vezi sa te vada mai exact prin optiunea de web ar fi super.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O idee f. buna. dar cine sa o puna in practica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ceva nu se poate. Un lucru de calitate trebuie platit.Cine sa-i plateasca pe psihologii respectivi?
Plus ca nu se poate face consiliere psihologida de-adevaratelea decat fata in fata -psiholog si pacient face to face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar fi frumos,. dar daca se poate intrebarile si raspunsurile sa fie private si sa sa nu le mai vada si citeasca nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut aceasta idee, ar salva multe situatii si chiar vietii!