| Jus7t a întrebat:

Ați meditat? Meditați? Ce efecte pe termen lung ați observat?
Când zic "meditație" mă refer la a te concentra pe respirație un anumit timp. Sau alt tip de meditație : ghidată, body scan, etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am citit multe, foarte multe carti si articole despre meditate, incercand sa o inteleg foarte bine. Am ajuns la concluzia ca adevarata stare, nu ar putea fi descrisa asa usor prin cuvinte, iar daca ar fi sa fac asta ar fi... acea stare de pace, in care doar faptul ca existi este suficient, nefiind un mod corect sau gresit in a face asta.

Legat de acea stare si actiune de respiratie... ca efecte pe termen lung, ar fi calmitatea, eliminarea stresului, relaxarea, chiar si privirea obiectiva a lucrurilor happy sau mai bine zis, capacitatea de a putea face asta mai usor decat inainte.

| Jus7t explică (pentru DoarBogdan):

"Legat de acea stare si actiune de respiratie... ca efecte pe termen lung, ar fi calmitatea, eliminarea stresului, relaxarea, chiar si privirea obiectiva a lucrurilor happy sau mai bine zis, capacitatea de a putea face asta mai usor decat inainte."

Partea asta a răspunsului e din ce ai citit sau din ce ai experimentat?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Jus7t):

Din ce am experientant. Atunci cand dau un raspuns cu o definitie sau cu referire clara la ceea ce am citit, mai mult ca sigur o sa specific acest lucru, sau il citez happy

| Jus7t explică (pentru DoarBogdan):

Trebuia să mă asigur laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Jus7t):

A... laughing

Dar oricum, sunt foarte multe de zis, mai sunt atatea lucruri de descoperit si de invatat despre acest subiect.

Zi frumoasa sa ai! Mersi ^_^

| Jus7t explică (pentru DoarBogdan):

Zi frumoasă și ție, mersi de răspuns!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am practicat Training Autogen metoda Luthe-Schultz și Zazen.
Au efecte.