| AvalohAlyn a întrebat:

Am mai multe intrebari:Cum se face o meditatie corecta? Care sunt beneficiile unei meditatii? Ce este de fapt meditatia? Voi meditati? Cat dureaza o meditatie?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Meditatia nu este un moft. Meditatia este ca si digestia hranei consumate.
Ca si crestini, dimineata trebuie sa ne alimentam bine sufletele cu Cuvantul lui Dumnezeu: ""Este scris: "Omul nu traieste numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu."" (Matei.4:4) Dar daca nu exista o "digestie" adica sa meditam la ceea ce am citit si studiat dimineata, atunci Cuvantul nu ne va folosi la nimic.
Eu cu lucrul acesta ma lupt; caci lucrul de peste zi imi acapareaza aproape toate eforturile si puterea de concentrare; pur si simplu uit de Dumnezeu, si cateodata ma trezesc din starea aceasta si zic: "Doamne, iarta-ma ca am uitat de Tine!"

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Scuze că încerc să răspund eu, deși nu mă pricep deloc în ale meditației. Dar spun și eu o părere. Cred că este un moft (vorba lui Iliescu). Ce meditație, ce e aia... A, că ne gândim și noi, ne punem întrebări existențiale, reflectăm asupra problemelor cu care ne confruntăm...asta e altceva; și eu zic că e suficient. Am făcut greșeli în viață? regretăm, avem mustrări de conștiință, facem o analiză retrospectivă să vedem care au fost pașii care au dus la greșeala aia și ne propunem ferm să nu o repetăm; ne cerem sincer scuze celor cărora le-am greșit; chestii de astea, naturale, pe care le face orice om. Meditația, așa cum o percep eu, iară zic e un moft. Și poate chiar să aibă efecte negative, adică să ne încurce, să ne zăpăcească de cap. Ai văzut cum e și cu alimentația, mulți oameni vor să se întoarcă la alimentele naturale, o roșie din grădină, un ou de la găina din jurul casei și să evite chestiile artificiale (arome, coloranți). La fel cred că trebuie să gândim despre toate aspectele vieții, să trăim cât se poate mai natural (sau normal) și să evităm tot felul de tehnici inventate de unul și altul. E doar părerea mea.

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

Meditatia nu este un moft. Meditatia este ca si digestia hranei consumate.
Ca si crestini, dimineata trebuie sa ne alimentam bine sufletele cu Cuvantul lui Dumnezeu: ""Este scris: "Omul nu traieste numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu."" (Matei.4:4) Dar daca nu exista o "digestie" adica sa meditam la ceea ce am citit si studiat dimineata, atunci Cuvantul nu ne va folosi la nimic.
Eu cu lucrul acesta ma lupt; caci lucrul de peste zi imi acapareaza aproape toate eforturile si puterea de concentrare; pur si simplu uit de Dumnezeu, si cateodata ma trezesc din starea aceasta si zic: "Doamne, iarta-ma ca am uitat de Tine!"

| BogdantheDreamer a răspuns:

Rugaciunea este o meditatie. Cu ajutorul ei iti tratezi sufletul.

Un trup frumos si sanatos fara un suflet intelep este precum o casa poleita in aur locuita de soareci si sobolani! Precum o haina scumpa ce ascunde molii! In timp...le vor distruge frumusetea! Ganditi! E gratis!

| Evileye6 a răspuns:

Http://wakeup-world.com/......editation/ iti recomand si alte articole pe acelasi subiect de pe site ul asta.