| anonim_4396 a întrebat:

Au! Este ora 5:15 si nu pot sa dorm de 3 ore! Ma doare maseaua ingrozitor.Nu ma lasa nici macar sa dorm...Si imi este teama sa merg la dentist, fiindca ultima data cand am fost mi-a pus o plomba, dar anestezia nu a functionat, si am fost torturat.Acum mi-e frica sa nu doara la fel de mult daca fac o extractie.Sau sa imi scoata nervul, si/sau maseaua. Mi s-a umflat partea stanga a fetei, deci sigur am abces, ceea ce inseamna ca maseaua deja este pe moarte.Acum intrebareatongueot sa ma duc la dentist cand am abces? sau sa astept sa treaca? Daca nu trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da, trebuie să mergi la medicul stomatolog cât mai repede, însă pentru a mai alina durerea îți recomand să faci gargară cu următoarea compoziție :
Adaugă 2 linguri de plantă mușețel peste 1l de lapte clocotit, așteaptă 3 minute, după care strecoară amestecul.
Sănătate!

| jadir a răspuns:

Daca e umflata inseamna ca ai puroi deci extract de masea nu-ti va face, nu are voie. Daca ai puroi trebuie sa iei un tratament asa ca tot trebuie sa treci pe la dentist, bafta!

| IntrebariFuckingCiudate a răspuns:

Nu stiu cat mai conteaza acum raspunsul meu, dar te sfatuiesc sa mergi la dentist si daca ai mers deja, cu atat mai bine. Daca ti s-a umflat inseamna ca ai puroi si trebuie sa mergi sa-ti aeriseasca maseaua si sa dreneze ca sa iasa puroiul, apoi trebuie sa faci tratament, in jur de 5 zile, cu amoxicilina. Daca s-a umflat nu inseamna ca maseaua e pe moarte. Am patit la fel acum cateva zile cu un dinte si iti garantez ca dintele nu e pe moarte laughing
Orice probleme ai cu dintii, iti recomand sa mergi la dentist. Chiar daca te doare la dentist, te doare cateva secunde sau minute, iar daca nu mergi, te doare zile intregi.