| guess99 a întrebat:

De doua zile ma doare o masea. E in partea stanga de sus. La inceput am crezut ca am tras curent, deoarece la un moment dat m-a durut si partea de jos. Ieri a inceput sa ma doara in momentul in care mancam sau muscam sau apasam pe ea. Cand am fost mai demult la dentist, pentru o alta masea plombata, doctorul s-a speriat cand i-am spus ca ma durea cand muscam, crezand ca e posibil sa trebuiasca sa-mi scoata nervul, insa era doar de la plomba care era prea inalta. De data aceasta nu e de la plomba, e chiar cariata intr-o parte, iar caria e urata, nu am mai avut asa ceva pana acum. As vrea sa stiu ce optiuni sunt in cazul in care o sa merg la dentist. O sa-mi scoata nervul sau chiar si maseaua? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TiffanyღBJ a răspuns:

Daca mergi repede la medic, nu o sa iti scoata maseaua. De obicei, faptul ca te doare cand musti pe ea, inseamna ca are o infectie la varful radacinii si aceasta se poate trata. Si da, inseamna scosul nervului. Dar, repet, ca sa nu ajungi la extractie, trebuie sa mergi repede la medic, maine daca se poate.
Succes!

2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Du-te la medic îți va scoate nervul și va fi bine. Eu am la 6 măsele scoși nervii și n-am probleme. Așa că stai liniștit.

| Pctutorial a răspuns:

Mie mi-a scos nervul si ma doare de mor