| AngeLofDeaD a întrebat:

Au murit oameni din cauza epilepsiei?/?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Normal ca se poate muri, dar mai mult din cauza accidentelor (nu ma refer la accidente rutiere) provocate de epilepsie. O persoana cand are convulsi se poate asfixia, ineca, curenta, arde, taia. De exemplu, este foarte usor sa se asfixieze daca isi inghite limba.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Se poate muri din orice astăzi, @adivik. Epilepsia nu este o boală mortală chiar dacă este deosebit de gravă. Se poate ține sub control dacă este respectată schema de tratament prescrisă de medici. Mai multe citește aici
http://www.sfatulmedicului.ro/......tament_310

| anutzica001 a răspuns:

Depinde de gravitatea bolii

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| AngeLofDeaD explică:

Va rog sa imi luati intrebarea in serios!

| AngeLofDeaD explică:

Nu eclipsa epilepsia(o boala)