| JIGSAW3D a întrebat:

In religie de ce oameni au murit milioane din cauza lui dumnezeu si satana nu se spune ca a omort pe nimeni.

Răspuns Câştigător
| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Citez : " Ganditi-va ca religia a convins o multime de oameni, ca exista un om invisibil in cer, urmarindu-ti fiecare miscare pe care o faci, fiecare pas. Iar acest om are 10 reguli speciale! Iar daca incalci vreo-una, el are un loc special unde te va trimite pana timpul se va sfarsi, sa arzi, sa plangi, sa suferi, sa sangerezi, sa urlii... DAR EL TE IUBESTE! Te iubeste, si iti vrea banii! Intodeauna vrea banii! Este autoputernic, foarte inteligent, si totusi cumva nu se descurca cu banii! Religia consuma miliarde de dolari pe luna, pentru asa zisul " Dumnezeu "! " Si mai spune cateva chestii, dar sunt prea lungi ca sa le insir, este un videoclip, cine este interesat poate sa ma intrebe.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Satan este raspunzator pentru tot raul din lume.Pacatul si moartea au intrat in lume datorita lui satan care i-a ispitit si mintit pe Adam si Eva.Inainte de caderea in pacat nu a existat nici moarte, nici suferinta, durere sau altceva care ne provoaca durere. Dumnezeu a creat totul in asa fel incat omul sa poata trai in conditii ideale.Alegand liber, omul a mers pe caile lui proprii, care l-au indepartat de Dumnezeu.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Cum ramane cu potopul? Cati oameni si animale au murit din cauza lui?

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

Pai Noe i-a chemat in fiecare zi sa vina la Dumnezeu si inainte de a se inchide arca, el ii ruga sa vina, insa ei radeau de el. Exact asa se intampla si in zilele noastre.Moartea este consecinta neascultarii.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru EmaS):

Dar Noe a chemat toti oamenii din toata lumea? Sau doar pe cei din satul/orasul apropiat?

| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns (pentru EmaS):

Satan nu reprezinta tot raul din lume. Satan reprezinta majoritatea placerilor omenesti care sunt considerate in mare parte pacate. Nu consider ca moartea, criminalii, ura si ce mai e pe lume bla bla etc etc reprezinta un rau datorat lui Satan.

| OOOLEOOO a răspuns:

Depinde despre ce decese este vorba. A muri pentru poropiul Dumnezeu era considerat un gest nobil si glorios.

| M25M a răspuns:

Sincer aici e vorba de o strategie proasta de PR.
Dumnezeu si-a facut publicitate printr-o carte care dupa unii nu prea il infatiseaza in unele ipostaze cele mai bune(fara sa mai punem la socoteala faptul ca campania de promovare a fost pe alocuri copiata de la alte religii mai vechi), una din ele fiind crimele comise, greseala mare in strategie, care putea fi rezolvata s-au ameliorata printr-o conferinta de presa pentru a putea explica acele crime.
Iar in ceea cel priveste pe baiatul cu fetisuri pentru furci se vede clar ca orice insitutie are nevoie de un departament de Relatii cu Publicul, dovada fiind imaginea proasta cu toate ca nu a omorat pe nimeni.

| M25M a răspuns (pentru M25M):

Scuzati-mi cacofonia!
sau*

| GRs a răspuns:

Si totusi inca e considerat sfant, bun, iubitor, intelept...

| comandamente a răspuns:

Nu e cinstit sa Ai bagi an aceias oala pe amandoi.e pacat
Dumnezeu e restauratorul
satana este nimicitorul.Amin

| comandamente a răspuns:

Pentru ca prerogativele pe care le are satana.lea aruncat pe seama lui Dumnezeu.