| Februar30 a întrebat:

Auzim de multe ori ca nu e bine sa facem excese de grasimi, zahar, sare, alcool, tutun.
Insa eu as vrea sa discutam putin despre excesul de tehnologie.

Reusiti sa folositi laptopul/device-urile mobile fara sa va dea dependenta?
Ce inteleg eu prin dependenta:
Sa stai aproape toata ziua in fata lor, in afara muncii, pe Youtube, Facebook, Instagram, twitter, tiktok, snapchat, whatsapp, reddit, tumblr, telegram, TPU, etc.
Am avut recent de furca cu asta si de abia m-am smuls din ghearele lor. Imi dadeau un comportament obsesiv-compulsiv si acel "shining object syndrome", plus o stare de agitatie (cu ajutorul cafelei). Cautam mereu noi distrageri pe Youtube, dadeam refresh la Facebook, gaseam cate o intrebare interesanta pe TPU, un thread care ma interesa pe reddit, verificam ce mai zic unii pe whatsapp... si asa au trecut zile in sir, fiecare la fel. Era o mare risipa de energie.
Cum reusiti sa tineti lucrurile sub control, mai ales ca acum ca socializarea fata in fata nu mai e ce era?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu facem exces de tehnologie, am intrat in epoca moderna, suntem fix la debutul ei si de asta ni se pare ciudat. Oamenii vor fi diferiti si peste 100.000 de ani, si atunci in epoca telepatiei vor exista dependenti de neurotransmitatori de culoare albastra.

| sabin89 a răspuns:

E ca şi cu orice altă dependenţă. Cum te laşi de fumat? Pur şi simplu: voinţa. Nicio alternativă nu dă mai bune rezultate decât voinţa.

| Apokales a răspuns:

La mine sunt urmatoarele probleme: Youtube-ul si un joc video. Cum scap din ghearele lor?! Simplu. Cand am de facut ceva, fac, cand nu, ma las coplesit de ele. Ideea ar fi sa ai un program cu prioritatile tale din ziua respectiva, spre exemplu: am de citit o ora, pai, la ora 18 am lasat orice altceva si citesc. Am de facut miscare vreo 30 de minute, la ora 19 am lasat cititul si ma indrept spre aparate/gantere/bicicleta/etc.
Din cate observ ai enumerat multe retele de socializare si nu cred ca ai avea nevoie de Facebook, Instagram si twitter pentru ca fac cam acelasi lucru din cunostintele mele minime, poti reduce din ele sau sa le elimini definitiv.
Ma rog, pe scurt: stabilesteti prioritatile.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu folosesc doar TPU. Nu am calculator, nu am televizor, nu ascult radioul, iar când vine primavara si încep munca in gradina reduc si timpul petrecut pe TPU.

| TLF92 a răspuns:

Eu folosesc excesele alea in timp ce stau pe laptop si termin cu el deseori odata la 6 luni in service laughing))

| alexandraatat22 a răspuns:

Trebuie sa înțelegem ca odată cu trecerea anilor tehnologia face parte din viața noastră din ce in ce mai mult și este cam inevitabil sa nu o folosești. Un lucru este sa o utilizezi non stop și alt lucru este pentru strictul necesar. Nevoia de a da un scroll pe Instagram sau de a vedea ceva nou pe Facebook vine de la lipsa de ocupație, odată ce Reușești sa ți umpli programul cu un sport sau cititul unei cărți, sa ai constant ceva de făcut poți trece ușor peste aceasta dependentă