| anonim_4396 a întrebat:

Auzisem de metoda de albire a dintilor folosind bicarbonatul de sodiu sau carbunele medicinal? Sunt viabile metodele? O data la cat timp trebuie repetata spalarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da este bun,pui acel praf pe periuta de dinti si te speli cu bicarbonatul cum te speli cu pasta,mai este buna pentru albirea dintilor si sarea de bucatarie,acelasi procedeu,sau zeama de lamaie

| psiHopixia a răspuns:

Dani eu folosesc metoda cu bicarbonat.zi de zi.si dupa 1 luna aproximativ am observat diferente.sunt mai albi, par mai sanatosi si mai puternici. De metoda cu carbunele medicinal nu am auzit incatongue dat iti pot spune ca bicarbonatul face minunitongue (ai grija sa nu versi de la el.are un gust :-& bleach!) tongue

| CristiPavel a răspuns:

Ai grija sa nu exagerezi cu bicarbonatul, ataca smaltul si risti sa ti se strice dintii mai usor. Fa totul echilibrat, nu folosi bicarbonat zi de zi.

Vrei dinti albi o perioada scurta de timp sau dinti sanatosi, chiar daca nu atat de albi, mult mai multa vreme?