Stefan
| Stefan a întrebat:

Avand diagnosticul de "rinita cronica", ce tratamente naturiste ar fi indicate? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Rinita cronica este o inflamatie cronica a mucoasei nazale, caracterizata prin rinoree si sindrom de obstructie nazala. Poate fi de trei feluri: rinita catarala (se manifesta prin senzatie aproape permanenta de nas infundat si dificultate in respiratia pe nas), hipertrofica (in aceasta situatie creste volumul mucoasei nazale ) sau atrofica (scade volumul mucoasei nazale).
Tratamentul: Tratamentul consta in vitaminoterapie si stimulare imunologica, iar in fazele de hipertrofie ireversibila este chirurgical. Ca tratament general se administreaza vitamine si calciu. Tratamentul chirurgical urmareste combaterea uscaciunii nazale prin devierea la­crimilor in meatul mijlociu nazal, sau a secretiei parotidiene in sinusul maxilar, precum si reducerea calibrului foselor nazale prin apropierea peretilor laterali ai foselor de septul nazal. Rezultatele sunt in general satisfacatoare.

sursa: benessere.ro

Psihoyounger

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ia citeste pe acest site aceste indicatii http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/rinita.htm

cami
| cami a răspuns:

Of, si mama este suferinda de faringita cronica. Mergem pe la toti medicii, habar n-are niciunul. Am ajuns sa ne tratam pe internet.
Prezinti febra? dureri la inghitire?
Ceaiuri, ceaiuri multe ceaiuri. : musetel, busuiocul fecioarelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o alergie pe sistem nervos care s-a cronicizat in timp. O tin in frau cu naturiste-cele pentru intarirea sist imunitar. Iau deja de 3 ani dar daca le intrerup e jale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metodele naturiste de tratament ale rinitei sunt numeroase, iar dintre cele mai eficiente amintim: Benefice sunt inhalatiile de abur fierbinte, sub un prosop, dupa ce în prealabil s-a adaugat ulei volatil de pin si de lamaie în apa fierbinte. Din farmacii va puteti procura capsule cu ulei de chimen negru. Produsul are efect pozitiv asupra mucoasei nazale, creste vitalitatea si regenereaza functiile cailor respiratorii superioare. Se administreaza cate 1 capsula, de trei ori pe zi. Foarte utili în tratamentul rinitei s-au dovedit si aerosolii cu propolis, efectuati timp de 10 zile consecutiv. Dr. Ramona Popescu Medic de familie Centrul medical "Sf. Ecaterina" centrul_sf.ecaterina@yahoo.com