| neanicu a întrebat:

Pentru un nas mai mereu infundat (probabil o sinuzita sau rinita cronica), ce remedii naturiste si nu numai (insa fara prescriptie) ar fi recomandat de folosit? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Un nas infundat mereu poate spune multe, poat e o alergie netratata si aceste simptome netratate de un dr.o.r.l-ist corect pot duce la supra infectii, lezarea mucoasei nazale, nu stiu cum poti sa suporti sa ai tot timpul nasul infundat si nu faci nimic mai concret. poti sa faci inhalatii cu musetel, picaturi de protalgol, spray nazal pivalone, aerius( contra rinitei alergice), nu stiu ce sa zic pentru ca nu ai zis exact ce ai si de cat timp.

| micurutza2005 a răspuns:

Eu totusi a-si zice ca e de la polipi toata asta pentru ca si fiica mea cand era cu polipii orice faceam era asa si tusea din cauza lor si facea frecvent infectii in gat din cauza lor, dar dupa operatie nu a mai avut nici un simptom din astea :tuse, nas infundat si cu secretii etc.

| cucalic a răspuns:

Incearca vibrocil picaturi.eu nu m-ai am probleme de 3 luni deja.foloseste vibrocil

| fashionaddict a răspuns:

Gasesti la Plafar
hee hee

| fl0ryn a răspuns:

Si eu am nasul mereu infundat, fac usor sinuzita si am si rinita hipertrofica insa am vorbit cu doctorul meu orelist si mi-a zis ca pana ce nu fac operatie pentru deviatia de sept acele simptome nu se pot rezolva.
Ar trebuii totusi sa consulti un medic ORL-ist

| yzptl a răspuns:

Neanicule?
esti sigur ca ai ce spui? Adica rinita alergica? ma tem ca simptomele pe care le-ai descris ...cred ca ai mata niste vegetatii adenoide cum ii spune in termeni medicali sau polipi. si pentru. asa ceva nu este decat un remediu. Operatia. totusi daca vrei asa sa te calmeze pentru. moment sa nu mai ai nasul infundat iti recomand Biorinil. Este extraordinar doua pufuri si in 5 minute nu mai ai nimic. insa dupa cum ti-am spus asta este doar pentru moment. Operatia ramane de baza. sper ca ti-am fost de folos. marius