| Milla203 a întrebat:

De aproape 2 saptamani am o infectie urinara. Am mers la farmacie, i-am explicat doamnei ca simt usturime si durere in momentul urinarii, inclusiv ca in unele momente simt ca nu mai pot sa tin si ca am mare nevoie la baie, dar cand merg urinez o cantitate ffoarte mica, si aia cu chiu si vai. Prin urmare dumneaiei mi-a dat sa iau deocamdata timp de 5 zile cate 2 pastile odata, 2 dimineata, 2 seara cate un comprimat din fiecare. Mai precis de Sumetrolim si ceva Uractiv.
Problema este ca eu m-am cam nelinistit deoarece ca o fata dornica de informatii am inceput sa ma documentez despre Chlamydia si Gonoreea. Doamnei nu i-am spus ca am intretinut relatii sexuale si sunt ingrijorata sa nu fie una din astea 2, probabil ea credea ca este o simpla infectie ce-o sa treaca repede. Tin sa precizez ca am mai avut in urma cu 2-3 saptamani o infectie tot de acest tip, doar ca a durat doar 2 zile dupa care a disparut brusc.
Acum mi-e frica sa nu fi luat vreo boala venerica ce necesita tratament mai complex. Credeti ca este posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic specialist. Farmacista vinde marfă(medicamente). Nu consulta si nu da tratamente.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat, este posibil sa fie o boala cu transmitere sexuala si daca-i gonoree, atunci este vai si amar, ca trebuie urgent tratament injectabil cu antibiotice.
Nu mai pierde timpul, mergi macar la un centru de analize medicale si fa-ti un test papanicolau sa vezi ce bacterie este prezenta acolo.

| Milla203 explică (pentru Violleta2022):

Bine. Dar acum dupa pastilele astea urinarea mea a revenit la normal. Inca este riscul sa am Gonoree, daca acele simptome au trecut? Sau ea poate persista fara sa ne dea ceva semne/?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Milla203):

Nu stiu, fa-ti un examen citologic si unul de sumar de urina!

| InaLeaf a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna,induceti oamenii in eroare. Habar nu aveti despre ce vorbiti. Testul Papanicolau este cea mai simpla şi eficienta metoda de a depista din timp cancerul sau modificarile precanceroase ale colului uterin. Cancerul de col uterin este produs in proportie de 70% este provocat de infectia cu HPV.
Eu zic daca nu stiti despre ce vorbiti, sa taceti.
Biata fata o sa se duca la doctor si o sa ii spuna o prostie!

| Violleta2022 a răspuns (pentru InaLeaf):

Citeste mai bine ceea ce am scris mai sus, ca vorbim de 2 lucuri total diferite. Aici este vorba de o infectie urinara si de o posibila infectie cu transmitere sexuala, care provoaca iritarea aparatului urinar, provocand usturimi la urinat. HPV-ul nu este o infectie care da usturirmi la urinat, ci un virus tacut care afecteaza aparatul reproducator.
HPV-ul are aproximativ 200 de tuplini, din care doar 6 sunt cancerigene, iar un test citologic (este un test al secretiei vaginale, curpinzand testul Papa Nicolau si alte teste mai complexe, specifice detectarii tulpinilor de HPV si alte boli venerice). Cu tratament adecvat, HPV se poate vindeca. In cazuri severe a infectarii cu tulpini cancerigene, se pot efectua cauterizari, sau croiogenizari (dupa preferinta pacientei), iar in faza evoluata a bolii se recomanda amuptarea colului uterin (adica taierea lui).

Dupa cum vezi InaLeaf, am cunostinte cu mult mai aprofundate decat incerci tu sa-mi explici mai sus, despre HPV si testul Papa Nicolau (de fapt, asa se scrie corect, pentru ca a fost descoperit de romanul Papa Nicolau, care i-a si dat numele acestui test).
Te-as sfatuii totusi sa raspunzi la topicul fetei, daca ai ceva de raspuns si sa nu te mai legi de ce scriu ceilalti useri, mai ales cand nu esti in cunostinta de cauza si raspunzi pe de laturi.

Acum sa revenim la topicul fetei: i-am spus sa faca un test citologic, pentru ca este mai compelx decat un test simplu Papa Nicolau!
Banuiesc ca, este vorba de o infectie urinara, sau de o alata posibila infectie cu transmitere sexuala: clamidia ori gonoreea, pentru ca acestea dau usturimi la mictiune (popular se spune urinare).

| InaLeaf a răspuns (pentru Violleta2022):

"Nu mai pierde timpul, mergi macar la un centru de analize medicale si fa-ti un test papanicolau sa vezi ce bacterie este prezenta acolo." Dvs ați scris asta, nu eu.
Cât despre românul Papanicolau( care este grec apropo numele lui fiind Georgios Nicholas Papanikolaou ).
Sunt 15 tipuri de HPV care provoacă cancer, nu 6. Cuvântul corect este criogenizare.
Știu ce este amputarea colului și ce reprezinta mictiunea. Doamna, nu vă umflați în pene, sunt în domeniu, nu mă trezesc vorbind în necunoștință de cauză.

Cât despre tânăra care a postat, parerea mea este să discute cu un medic care îi va da investigațiile necesare și un tratament adecvat. Nu se poate pune un diagnostic de certitudine doar pe o anamneza( cred că știți ce înseamnă).

| InaLeaf a răspuns:

Deci răspunsul la întrebare este da, se poate să fie un BTS. Trebuie să vorbești cu un medic și să faci niște analize. El te va putea sfătui ce e cel mai bine.