| Bîrca_Rahela_Si_Cristi_1991 a întrebat:

Aveți cateva recomandări pentru keratoza foliculara/polară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aolo cat am scris! laughing N-ai pentru ce :*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca stii ca keratoza foliculara ( pilara ) nu este vindecabila si poti doar sa o ti sub control si sa o ameliorezi. Este cauzata de blocarea folicului pilos cu keratina, acesta inflamanduse. Nu folosi produse iritante care sa-ti usuce pielea, nu folosi sapun sau geluri parfumate. Nu folosi scruburi/exfoliere mecanica. Spala-te cu apa calduta, evita baile lungi, fa dusuri de maxim 10 minute, evita apa fierbinte.
Nici macar o zi fara crema hidratanta!

In aceasta afectiune se recomanda corticosterorizii, dar eu nu ii recomand. Sunt benefici pentru piele o perioada, iar in scurt timp poate sa devina daunatoare si sa te trezesti cu dermatita cortizonica.

Pentru curatare foloseste 1 sau 2, ambele produse nu contin iritanti, alcool, parfum etc. :
1. Balea Waschgel Ultra Sensitive 150 ml – contine surfactanti/ agenti de curatare blanzi si cateva ingredient reparatoare : glycerin si panthenol. Ingredientele benefice din gelurile de curatare nu au timp sa actioneze la adevarata lor valoare dar glicerina este al 2-lea ingredient dupa apa (deci este intr-o cantitate destul de mare, ingredientele sunt listate in ordine descrescatoare a cantitatii ), produsul are o formula blanda. Ti-as recomanda sa-l folosesti pe acesta la inceput, pana se amelioreaza simptomele, iar urmatorul tub sa fie gelul de dus (2). Gelul asta costa 9-10 lei, produsele Balea le gasesti in magazinele DM.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355300409.html

2. Balea duschgel ultra sensitive 250 ml – contine surfactanti blanzi, dar nu e la fel de bland ca Waschgel-ul. Costa 7-8 lei.
https://www.dm.de/balea-duschgel-ultra-sensitive-p4010355002020.html

Cremele hidratante imbunatatesc cu mult aspectul pielii afectate de KF, iti recomand sa folosesti Bioderma Atoderm Intensive Baume, contine ingrediente hidratante si reparatoare. Calmeaza pielea si amelioreaza mancarimea in scurt timp. In functie de zona afectata cumpara un tub sau doua de 75 ml sau tubul mare de 500 ml. ( ti-as recomanda sa iei varianta de 500 ml, crema are o consistenta groasa si intra in piele dar lasa si o pelicula la suprafata pielii - nimic deranjant ) Crema o aplici de doua ori pe zi, zilnic.
Iti recomand sa cumperi produsele de la Farmacia Tei pentru ca sunt mai ieftine, eu am dat 30 de lei pe tubul de 75 ml dintr-o farmacie de cartier.

Btw : eu am facut o prostie si mi-am agresat foarte rau pielea cu acizi (AHA folosit zilnic - ceva ce este interzis ) si ingrediente foarte iritante ( daca le-am luat trebuie sa le folosesc, principiu idiot :)) ) - pielea pe zonele in care aplicasem erau uscate, se ingrosase pielea foarte rau, cand faceam baie apareau scuame/descuamari si nu imi trecea cu creme hidratante obisnuite ( incercasem elmiplant skinnergy si un unguent gras ), dupa 3-4 zile cu 2 aplicari pe zi ale acestei creme pielea si-a revenit complet. I-as ridica si o statuie la cat de buna si reparatoare este :))

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043418

Ca si tratament "adjuvant ", in completarea cremei Atoderm, poti sa folosesti Crema cu Uree 15% de la Tis Farmaceutic. Are lista de ingrediente buna si o groaza de review-uri pozitive. In completarea cremei cu 15% uree poti sa o iei si pe cea cu 30% uree. Au o textura mai grasa pentru ca primul ingredient este petrolatum ( hidratant ), deci ar trebui sa folosesti impachetarile cu folie alimentara ca produsul sa ramana acolo si sa-si faca treaba cat mai bine.

Ureea este umectant ( umectantii retin apa si mentin nivelul de hidratare al pielii ), hidratant, keratolitic ( indeparteaza keratina ), reduce descuamarea, reduce mancarimile, imbunatateste aspectul pielii – este indicata in KP ( keratoza pilara )

de aici poti sa le cumperi :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10021263
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10022300

citeste aici pareri ale consumatorilor :
http://www.tisfarmaceutic.ro/crema-cu-uree-15--1215
http://www.tisfarmaceutic.ro/crema-cu-uree-30--1216

BHA SE FOLOSESTE DOAR DACA NU ESTI ALERGICA LA ASPIRINA!

In keratoza piliara se recomanda si folosirea exfoliantilor chimici AHA (acid glicolic, acid lactic ) si BHA ( acid salicilic ). Acizi trebuie sa fie folositi cu grija ca sa nu se intoarca impotriva ta! Utilizarea unei creme cu SPF 30 sau 50 este obligatorie pentru ca acizii sunt fotosensibilizanti, iar pielea oricum trebuie protejata cand este expusa la soare pentru ca soarele transforma celule pielii in celule anormale, uneori in celule canceroase.

Pentru ca keratoza piliara este o afectiune a blocarii folicului pilos, aplicarea unui exfoliant cu 2% BHA ajuta foarte mult pentru ca indeparteaza celulele moarte si keratina care este in exces in pori. Acidul salicilic (BHA) este un exfoliant care patrunde in pori si ii curata - pe acesta iti recomand sa-l cumperi.

Trebuie aplicat pe pielea uscata ( astepti 5-10 minute dupa ce ai facut baie ) si dupa 10-15 minute poti sa aplici crema hidratanta peste el. Exfoliantul chimic este primul care se aplica pe piele, nu se clateste. Se asteapta x minute inainte si dupa aplicarea lui pentru a nu i se afecta pH ( acizii au un pH intre 3-3, 8 ), fiind acid la contact cu apa (pH ) sau cu o crema hidratanta (5-6-7 pH ) poate sa i se diminueze efectele, daca te clatesti cu apa pH-ul exfoliantului este neutralizat.

Recomandabil e sa ajungi la folosirea lui zilnic sau macar o data la doua zile. Trebuie sa il introduci treptat in rutina pielii tale, in prima saptamana il aplici de 2-3 ori, in a 2-a saptamana il aplici de 3-4 ori si tot asa. Nu incepe o aplicare zilnica de la inceput. Poti sa te dai o luna-doua din doua in doua zile pana ti se obisnuieste pielea in caz ca o ai sensibila. Trebuie sa-i dai timp pielii sa se adapteze pentru a preveni uscarea ei. BHA si AHA nu se aplica simultan pe piele!

Eu am avut produsul asta ( mi-a placut foarte mult, are o textura care este absorbita rapid ) :
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

pentru AHA ( AHA exfoliaza la suprafata pielii, se aplica o data sau de doua ori pe saptamana - nu iti recomand musai sa-l cumperi, mi se pare optional. Daca apare in stoc varianta de pe IHERB ai putea sa-l iei, costa 40-50 lei ) :
Daca mai apare pe stoc poti sa folosesti produsul asta :
https://ro.iherb.com/......40-g/52345
Review aici : https://abeautytale.com/......dy-lotion/

eu am produsul asta :
http://www.paulaschoice.ro/......liant.html

exista si varianta de 30 ml :
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-8-aha-gel-exfoliant-30ml.html

dar si o varianta pentru corp :
http://www.paulaschoice.ro/......0-aha.html

Acestea sunt beneficile AHA-ului si BHA-ului :

- amelioreaza petele si cicatricile post acnee ( AHA si BHA )
- uniformizeaza nuanta pielii ( AHA mai mult pentru ca exfoliaza chiar la suprafata pielii si nu patrunde foarte adanc in pori, BHA mai putin )
- amelioreaza ridurile fine si hiperpigmentarile solare superficiale (AHA mai mult, BHA mai putin )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe ( BHA, AHA )
- imbunatateste considerabil aspectul pielii ( AHA, BHA )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor negre ( BHA )
- vindeca punctele de grasime ( BHA )
- indeparteaza excesul de sebum din pori, elibereaza porii, reduce numarul de cosuri care se formeaza in mod normal pe ten ( BHA )
- stimuleaza productia de colagen si ceramide ( AHA, BHA )
- are efect anti-inflamator si anti-bacterian usor (BHA )
- ingredientele aplicate pe pielea exfoliata chimic in mod constant ( chiar zi de zi daca iti permite pielea, sau la doua zile ) patrund in piele mai usor si mai repede pentru ca stratul superficial de celule moarte este indepartat (AHA, BHA )

Ingredientele de tipul cell communicating ( ex : vitamina A, vitamina b3 ) au rolul de a " comunica" celulelor pielii sa se dezvolte cat mai normal si pot opri anumite substante care le " comunica" celulelor sa se comporte anormal. Sunt recomandate in KP.

Vitamina A/retinol care are mai multe forme, niacidamida care este o forma de vitamina B3 - aceste ingrediente sunt mai greu tolerate de piele pentru ca sunt ingrediente active si pielea necesita timp ca sa se acomodeze cu ele - o introducere agresiva/brusca a lor poate duce la descuamarea pielii, iritarea si sensibilizarea ei. Vitamina B3 care se mai numeste si niacinamide este mai tolerata fata de vitamina A si nu este fotosensibilizanta

Crema de la Membra cu vitamina A este formulata corect, dar mie nu mi-a placut textura ei pentru ten (daca o aplici pe alte parti ale corpului e ok, eu pe corp am consumat-o, mai ales cu impachetarile in folie ) - este ca o vaselina

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10036009

Poti sa citesti aici un review :
http://biancacosmeticlover.blogspot.ro/......mebra.html

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "
sursa: http://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

1. The Ordinary niacinamida se poate amesteca cu crema de corp sau aplicat ca atare si dupa sa aplici crema.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054060

2. Gerovital H3 Derma Plus are o emulsie hidratanta, iar al 2-lea ingredient este Vitamina B3. O am, este ok dar contine si un iritant si parfum ( in rest are ingrediente ok, ma trezesc cu tenul luminos cand o aplic pe ea ), poti sa citesti un review aici :
http://adiana.ro/doua-surprize-farmec-la-raft-din-gama-gerovital-h3-derma/

https://www.farmec.ro/produse/ten/emulsie-hidratanta-matifianta-431.html
costa 29 lei la farmacia tei, 37-38 lei am dat eu pe ea in Sensiblu :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043047

NOTA : Daca ai rude in strainatate poti sa ii rogi sa-ti caute crema Bioderma Atoderm pentru ca e posibil ca in Romania sa avem alta formula si in " strainatate" sa fie o varianta mai buna. Eu m-am uitat pe lista de ingrediente de pe site (cel roman ) si nu corespunde cu ce avem noi in Romania, lista de ingrediente contine si niacinamide printre primele ingrediente si vitamina E ( antioxidant ). Poti sa iei in calcul varianta asta si sa-ti mai cumperi doar Niacinamide de la The Ordinary

Oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor ) Ar putea sa-ti fie benefic.

Poti sa-ti iei din DM Bubchen Baby Creme care are ca al 4-lea ingredient Oxdiul de zinc. Eu am dat 19 lei pe varianta de 150 ml. Este o crema foarte buna, eu o folosesc 4 zile dupa epilarea pielii ca sa nu imi apara foliculita. Inca nu am terminat prima cutie dar nu mai am asa probleme grave cand ma epilez. Crema contine cateva uleiuri, extract de musetel care este calmant si antiinflamator si panthenol ( provitamina b5 ).
"Proprietăţile panthenolului :

anti-inflamator, calmează pielea afectată de iritații, mâncărimi sau arsuri
cicatrizant, promovează epitelizarea și repararea leziunilor
hidratant, menține hidratarea pielii, reduce procesul de deshidratare
fortifiant capilar, conferă strălucire fileor de păr, poate preveni despicarea firelor
întăreşte părul de la rădăcină până la vârfuri
calmează scalpul iritat, reduce senzația de mâncărime "
http://www.elemental.eu/ro/226-panthenol-provitamina-b5.html

Glicerina este un ingredient reparator care reface matricea intercelulara ( matricea intercelulara este agresata de curatarea excesiva a pielii, caldura artificiala, soare, exfoliere mecanica, ingrediente iritante si de aerul conditionat - daca ai avut pielea uscat, cu sau fara descuamari, stii cum arata o matrice celulara afectata ) si ajuta pielea sa arate mai tanara. Este un ingredient foarte bun in cremele hidratante.

De-a lungul timpului i s-a schimbat ambalajul, crema mea are doua flori pe ea ( floarea soarelui si musetel ) si o inima. Pe site-ul oficial apare doar crema asta : https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

Daca cea " veche " a fost inlocuita cu aceasta e foarte bine pentru ca aceasta are ca al 2-lea ingredient Oxidul de Zinc ( deci o cantitate mare de ingredient active ), ca al 2-lea ingredient este uleiul de floarea soarelui, urmat de glicerina si de ( iti zic ce ingrediente benefice mai are ) : ulei de migdale dulci ( variant "veche" nu il avea ), panthenol, unt de shea, ulei de musetel, ulei de soia si vitamina e intr-o cantitate mica pe post de conservant. Da-i o fuga la DM si verifica lista de ingrediente.

Ameliorarea Kerotozei Piliare dureaza destul de mult timp, iar oprirea tratamentului duce la recidiva.
PS : sper ca nu te-am innebunit cu atatea informatii :))

| Bîrca_Rahela_Si_Cristi_1991 explică (pentru anonim_4396):

Ooo... atat de multe informatiii...DAR FOARTE FOLOSITOARE. iti multumesc foarte mult pentru timpul acordat, am fost si la medic si nu mi-a explicat asa de bine ca tine laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bîrca_Rahela_Si_Cristi_1991):

Aolo cat am scris! laughing N-ai pentru ce :*