| UnusualV a întrebat:

Aveti ceva remedii pentru acnee?

da nu vreau obisnuitul copy+paste de pe net chatterbox. vreau ceva ce ati folosit, eficient.macar sa imi fac o idee :d.

Mersic :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MiiMii a răspuns:

Eu m facut aceiasi prostie ca si tine, am folosit creme si lotiuni `dupa ureche`, vreo 2 ani am dus.o bine cu produsele pe care obisnuiam sa le folosesc, insa zilele trecute am ajuns la dermatolog cu o eczema si o alergie groaznica. Eczema a fost cauzta de praf iar alergia de la unul din produsele pe care eu le foloseam de mult. Mai bine mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la dermatolog (pentru a nu platii consultatia) si vezi ce medicamentatie iti recomanda doctorul/doctora. Reteta va fi putin mai scumpa, in jur de 1-2 mil...si apoi vei merge din nou la consultatie pana se rezolva problema si-ti va da apoi o crema de intretinere si un sapun. Succes si sper sa iei in considerare sfatul meu :-s

| Coriine a răspuns:

Deeci.Eu am acnee de 3 ani, acum sunt a8a,deci am din a5astraight face.Asaa,am fost la drmatolog,mi-a prescris Zynery,Isotrexin,Skinoren,Iwostin straight face nimiiiiic nu a fost buna,am dat milioanestraight face.Am o acnee foarte "dura".Asa,am facut si tratamente de detoxifiere interna,cu argila de baut,ceaiuri,si numai apa plata,fara lactate sau aciduri/cipsuri.Ok,NIMIC.A devenit stresant,ajunsesem sa plang mereu cand eram libera si singura`n casa pentru ca asa nu ma auzea/vedea nimeni sad. Devenisem depresiva din cauza asta,si imi era rusine de mine,cand ma priveam in oglinda ma apucam de par si incepeam sa plang,nu mai puteam.Ei bine,am fost si la cosmetica,de mi-am facut un tratament prin care stoarce cosurile si chestii,pe drum spre casa nu puteam sa merg cu fata in sus,eram ca un ardei rosu, si mergeam mereu cu fata in pamant, bine ca doua 2-3 zile mi-a trecut roseata,insa nu cosurile straight face.Ah,a trecut o luna, si incepusem sa fac tratament cu argila si masca si interna:NIMIC!, mi-am facut masti timp de 2 luni cu lamai fructe =NIMIC! Ma spalam cu gel`uri speciale,NIMIC! Si ma rog,am lasat`o balta cu astea de la farmacie pentru ca am ajuns la concluzia ca sunt scumpe si nu sunt bune de nimic! Acum ceva timp tatal meu s-a ars pe fata la munca,si doctorul i-a dat o crema cu galbenele si propolis de la Dermotis,si intr-o saptamana avea fata ca inainte:O,asa ca am zis sa o incerc si eu, si urmele au inceput sa se treaca, insa tot continuau sa imi iasa cosuri.O fata dpa TPU careia ii multumesc din tot sufletul Adelina001 parca,mi-a zis de o crema cu salvie si soda de la Cosmetic Plant,am fost sa o cumnpar,si doctorita mi-a zis sa iau si lotiunea tot cu salvie de la aceiasi firma,si am luat`o,mi-am luat si un sapun cu soda,de ce? pentru ca soda le usuca! asa ca seara inainte de culcare ma spal cu sapunul ala pe fata,ma sterg cu lotiunea aia,si ma dau cu crema,dimineata ele sunt uscate,ma spal iarasi cu sapunul acela,si ma dau cu crema cu galbenele,ma crezi sau nu acum nu mai am cosuri aproape deloc! si fac tratamentul de o saptamana!
Deci de aici putem sa tragem concluzia ca tratamentele scumpe nu sunt bune de nimic! Incearca si imi poti pune intrebari prin mesajhappy, si iti voi raspunde cu placere :*.
Pa, pa!:*

| Coriine a răspuns:

@Katya,ma-ti innebunit cu Zineryt`ul vostrustraight face,ala nu e bun pentru acnee,deoarece el doar usuca cosurile,dar nu poti sa te dai pe toata fata(o usuca),asa ca ce ne facem cu urmele,si cele din piele?
E scump si nu e nici bun, dati raspunsuri, ca asa a`ti auzit voi ca e bun Zinery`tul rolling eyes.

| Vulvatron a răspuns:

Cumpara cutaden de la farmacie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu(daca nu ai facut-o pana acum,bineinteles),dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor). Daca l-ai incercat deja,raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.
Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste, cele mai eficiente sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea, mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere, deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ALcSa,draga,asa ti se pare tie,ca raspunsul meu e dat "din auzite"? Sau nu ai citit din raspunsul meu decat cuvantul "Zineryt" si te-ai grabit sa comentezi? In primul rand VioletaaaB,a dorit sa-i spunem niste remedii pe care le-am incercat si care au dat rezultate.Ei bine,in cazul meu(si nu numai,cunosc multe persoane care au fost multumite de el),dintre multele tratamente incercate(pe care am cheltuit,de asemenea mult),numai Zineryt-ul si-a facut si-si face in continuare treaba(am un ten foarte pretentios). Daca in cazul tau nu a fost eficient(fiecarei persoane ii prieste alt tip de produse),asta nu inseamna ca nu e bun(daca nu ar fi,nici nu ar fi atat de recomandat,atat de dermatologi, cat si de multe alte persoane).In plus, tocmai de asta am recomandat o vizita la dermatolog; pentru a se asigura ca este potrivit pentru tipul de ten al persoanei respective.Cat despre pret(in jur de 35 de lei; ceea ce mi se pare un pret mic pentru un ten curat si pentru o grija in minus), crede-ma ca sunt altele mult, mult mai scumpe.Referitor la petele ramase in urma acneei, acestea vor disparea cu timpul(in maximum 5 luni nu va mai fi nici urma de pata). Cosurile in piele(cel putin in cazul meu)nu se trec, indiferent de ce anume ai folosi, decat prin stoarcere.Bineinteles,lucrul asta depinde de fiecare tip de ten in parte.Inca un lucru pe care as dori sa-l punctez:Zineryt poate fi aplicat pe toata fata(cu conditia sa fie aplicat in cantitati mici).In cazul unui ten uscat/normal, poate fi aplicata ocazional o crema hidratanta, fara ulei.In cazul unui ten gras(precum al meu), nu va mai fi nevoie de crema hidratanta(aplicarea ei va fi optionala).

| biix a răspuns:

Crema cu propolis de la aloe vera. La mine si-a facut efectul destul de bine happy