| UnOmPrietenos a întrebat:

Aveti idee daca tetanos-ul se poate da prin pantaloni? M-am zgariat intr-un surub ruginit si aveam pantaloni lungi. Mi-a dat sangele dar tin sa precizez ca pantalonii nu mi s-au rupt. Vreau raspuns de la cineva care stie. Funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Da. Tetanosul este provocat de o bacterie (Clostridium tetani) aflata in sol si praf sub forma de spori. Un strat de textile nu reprezinta un obstacol serios pentru ceva atat de mic. Mergi cat de repede si fa vaccinul.