| PringAloe a întrebat:

Recent m-am zgariat intr-un fier de fundatie ruginit, capatul fierului m-a zgariat prin niste pantaloni superficial. Nu a curs sange insa ma ustura, dupa 2-3 minute m-am dus si am pus apa oxigenata si m-am mai dat cu un sprei special pentru taieturi, lovituri etc, dvs ce parere aveti ar trebui sa ma preocup? Ma refer la ideea ca m-am zgariat intr-un fier ruginit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EuSuntRobertel a răspuns:

Te salut! Nu cred ca e atat de grav daca doar te-ai zgariat si dupa aceea ai dezinfectat cu apa oxigenata, ai procedat foarte bine! Asteapta cateva zile si vezi daca se umfla sau te doare, in acest caz ar trebui sa te consulte un medic. Iti sugerez sa te duci la medicul de familie si sa ii spui ce s-a intamplat ca sa te poata consulta. Ai grija de tine.

2 răspunsuri:
| GouDidodino a răspuns:

Dacă nu ți-a curs sânge, nu cred ca e panica. O sa treaca, nu-ti face griji

| Ioana_9918 a răspuns:

Da, ar trebui sa faci un vaccin antitetanos. Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor sa isi spuna parerea.