| mihnealuca a întrebat:

Daca m-am julit intr-un gard ruginit,dar aveam pantalonii lungi pe mine, exista vreo sansa sa ma fi infectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Julitura nu este o rana profunda, asa ca este putin probabil sa contactezi un microb periculos. Tetanosul, de exemplu, este provocat de o bacterie anaeroba, care nu poate supravietui intr-o rana superficiala.
O rana superficiala se si dezinfecteaza usor, intai se spala cu apa si sapaun si se indeparteaza corpii straini, apoi se da cu dezinfectant - apa oxigenata, rivanol, altele dupa care, la plagile mai intinse, se pune pomada - baneocin, altele.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Pe 1 iunie şi eu m-am julit într-o sârmă ruginită dar văd că nu am nimic acum...

Şi să îţi răspund la întrebare:Nu, nu există.

| Lαrisα a răspuns:

Daca doar te-ai julit nu cred ca s-a infectat.

| iulica138 a răspuns:

Spalate cu apa si sapun si trece happy

| DenisaLoves a răspuns:

Nu cred! Daca te- julit dai cu spirt sau ceva pune un bandaj si gata