| andrei543543 a întrebat:

Astazi in pauza un coleg m-a zgariat cu un bold ruginit, iar rana nu s-a umflat e doar o zgarietura.

Credeti ca pot face tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Te-a zgariat in locurile care au ceva in comun cu aceasta sectiune? Oricum, indicat este sa te vada un medic la urgente!

| Deaad a răspuns:

Eu m-am zgariat mereu cu cuie ruginite si nu am facut nimic.Dar noi nu avem de unde sa stim, du-te la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un coleg te-a zgâriat cu un bold ruginit şi încă e în viaţă? Femeie ce eşti!

| Bya_Byanka_1991 a răspuns:

Daca este o zgarietura mica si care nu este, cum sa zic aaa,, adanca nu sunt sanse dar daca nu este asa te sfatuiesc sa citesti asta.http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/tetanos_5147 aici spune si de zgarieturi, bafta.

| AllStar_Kaddy_1994 a răspuns:

Daca nu ai facut febra sau n usa infectat nu ai de ce sa iti faci grija