| anka a întrebat:

Aveti sau ati avut ticuri? Cum ati scapat de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut un tic verbal de care am scapat cu greutate, repetam involuntar cateva cuvinte, cum deschideam gura ele stateau tot timpul sa iasa primele! ticuri comportamentale n-am avut(sau poate am si nu-mi dau seama?!)
Dar ticurile, desi in definitia lor oficiala sunt manifestari cam nesuferite, au facut sa ne para simpatici o seama de oameni, de personaje, carora le-au dat o aura de originalitatetongueeter Falk-in Columbo avea un tic, isi ducea mana la ochi, tinea mainile in buzunarele hainei, misca umerii intr-un anume fel, etc.Hercule Poirot, personajul Aghatei Christie, care consuma dulciuri de parca ar fi un tic si scartaie din papucii sai de lac.etcchiar celebrul Tarzan avea un tic, nu? celebrul sau urlet, pe care toata ziua-buna ziua il exersa peste tot... dar el era in jungla, nu deranja pe nimeni happy

20 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu am scapat, inca mai alearga dupa mine.

| Bacemi a răspuns:

Am ticuri. Sunt si ticuri de care am reusit sa scap. Totul e sa ai vointa si sa iti dai seama de efectele provocate. Trebuie sa te gandesti la motivul care sta la baza fiecaruia si in timp reusesti sa scapi de ele.

| JeSa a răspuns:

Nu pot scapatongueufff, mai mereu "plimb" tacticoasatongue varful limbeitongue, prin imprejurul buzelorhappy...

| User a răspuns:

Da am si nu pot scapa de ele.

| Denisse_8813 a răspuns:

Da...imi rodeam unghiile iar mama ca sa ma corupa sa nu mai fac asta mi-a cumparat o gramada de prostioare pentru unghii. Ca sa le pot folosi am fost nevoita sa imi las unghiile lungi.hee hee Mai am si altele! Spre exemplu sa imi tin cate o suvita de par intre buze sau unul care este foarte evident, cand astept sa se intample ceva sau sunt stresata/plictisita si stau in sezut am o miscare a picioarelor foarte rapida sus-jos, ca un fel de tremur asa dar foarte rapid de parca as face pe minehee hee

| JoJo a răspuns:

Dap...am cateva dar nu incerc sa scap de ele, nu ma deranjeazahee hee Cand sunt stresata dau din picioare si mai am obiceiul sa spun mereu "stii?" cand povestesc ceva.

| Ana a răspuns:

Imi musc buzele big grin ink n-am scapat de el

| AdaIoana18 a răspuns:

Si eu am avut un tic sa tot imi fortez vocea dar la un momendat mi s-a ragusit vocea de atunci nu am mai facut. Dar in unele momente cand nu ma mai pot abtine tot mai fac dar daca vrei sa scapi de ticuri trebuie sa te autocontrolezi tu pe tine insati. Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos! Succes

| BabyPink a răspuns:

Îmi muşc buzele, ma joc cu pixul(mai mult enervez:d), dau din picioare când sunt nervoasă, mă joc cu părul când sunt plictisită(dacă se poate numi un tic:d).
Deocamdată nu am scăpat de ele.

| MihAelA_1847 a răspuns:

Cred ca fiecare persoana a avut intr-o anumita perioada ticuri.Cum scap de ele? Pai, pur si simplu, incerc sa ma controlez si sa nu mai repet aceeasi 'greaseala'.

| nobody_9468 a răspuns:

Dha...imi mananc unghiile, vorbesc fara sa gandesc si multeee altele...de skpat n'am skpat de elewinkingbig grin
bafta

| Emena a răspuns:

Da,, sa rad mereu.chiar daca este de rau.sau.in general.rad.cand sunt nervoasa. dau din picior.cand ma plictisesc.cant...sa`mi musc buzele.mai multe.si.nu.nu am scapat de elelaughing

| daniDeeDee a răspuns:

Si eu la fel, cu buzele big grin le musc...

| cocolina a răspuns:

Ticurile sunt manifestari ale starilor interioare...happy depinde ce fel de tic ai, daca vrei sa scapi de el trebuie doar sa vezi care este cauza pentru care faci acel gesthappy ex. unele persoane atunci cand sunt nervoase dau din picioare sau se joaca cu diferite obiectetongue Gasesye cauzahee hee Succes

| xeon a răspuns:

Eu unul am auvt 3 ticuri.De unul dintre ele am scapat usor intr-o saptamana cand eram in vacanta m-am gandit pur si simplu sa nu-mi mai rod unghiile, pentru ca eram inconjurat de distractie ''cred eu''am uitat de rosul unghiilor, dupa o saptamana uitasem complet de rosul unghiilor.

| DarKJoKeR a răspuns:

Eu dau din picioare absolut tot timpul...si cred ca e de la stres, frustrare, suferinta...:-

| Rapperiţa a răspuns:

Pai eu am cateva ticuri de care nu am reusit inca sa scap.cant si eu tot timpul, mai mereu, daca nu cant, de exemplu cand ma uit la tv bat cu unghiile in telecomanda si creez niste ritmuri. Cand sunt atenta mereu ma legan sau ma "batai" pe scaun, imi tin o suvita de par in gura cand ma plictisesc sau imi musc buzele

| yodenymarya a răspuns:

O sa dispara de la sinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu mă încadrez în cerință.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-ți foc! eu asta fac.