| anonim_4396 a întrebat:

Aveti si voi probleme cu herpesii? Eu, mai ales pe vreme rece, am o adevarata problema. Si chiar nu imi pun mainile la gura, apar fara sa fac nimic. Nu glumesc daca va spun ca imi apar si cate 5 intr-o zi. Apoi iar dispar, apoi iar apar. In doua ore dispare unul, apare altul, si tot asa. Cremele au ajuns sa nici nu mai functioneze. Doare extrem de tare, plus ca lumea ma vede si ma intreaba ce am pe la gura, desi unii isi dau seama, dar vor doar sa ma faca sa ma simt nasol. Plus ca uneori mai si sangereaza si va dati seama. In ultima vreme nu mi-au mai aparut, dar pe vreme rece si pe schimbarile astea de temperatura (mai ales toamna-iarna) si tine cel putin 5 luni. Mereu am avut tendinta sa am herpesi. As putea sa fac ceva sa scap de ei? Si inca o chestie, de curiozitate: am auzit ca problema asta cu herpesii (in cazul meu adevarata acnee la gura) se transmite genetic, e adevarat? Nu de alta, dar nu vreau sa le transmit si copiilor mei din viitor corvoada asta. rolling on the floor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

''(mai ales toamna-iarna) si tine cel putin 5 luni''
Jesus Christ!
Herpesul e produs de un VIRUS PE CARE IL AI IN CORP.
Tu stai cu 5 la gura si nu te duci la doctor?
E clar ca ai o problema din moment ce infectia este recurenta si iti apare des.
Crema e frectie la picior de lemn din moment ce ai 5 leziuni herpetice, sunt si medicamente care opresc aparitia fiind atat de des in cazul tau.
Fuguta la doctor mai ales ca iti si sangereaza...

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Chiar nu mi-a mai aparut in ultimele saptamani. Plus ca in cea mai rece perioada imi apar cateva luni si dispar. Am cam luat-o ca pe o rutina. M-am gandit ca nu e ceva din care sa trebuiasca sa merg la doctor, mai ales ca toti imi dau aceleasi creme, care nu functioneaza. Mi-ai recomanda sa merg la doctorul de familie?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tuturor ne apare -de avem virusul- o data maxim 2 ori pe an, dar 1 herpes nu 5 si trece in 5 zile si la revedere.
Tu ai imunitatea f scazuta + ca in timpul eruptiei esti super contagioasA, e pacat de tine ca fata.
Trebuie sa mergi la dermatolog, sa faci si niste teste ca sa vada la ce nivel e virusul in corp si nu strica si o hemoleucograma sa afli daca nu cumva mai ai o infectie in corp de iti scade imunitatea si pac herpesu. Spune-i medicului ca iti apare cateva luni, eventual arata i si poze cu eruptiile unde erau localizate.
Sanatate!