| denysa1993 a întrebat:

Aveti vreun tratament naturist pentru gastrita/ulcer? dar pe care l-ati incercat personal ca pe net sunt sute.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| qazwsxedcrfv a răspuns:

Si gastrita si ulcerul sunt doua boli serioase si nu e de glumit cu ele. Cel mai bine ar fi sa mergi sa vezi un doctor gastroenterolog care sa iti dea o medicatie serioasa.

Personal am avut problema cu gastrita si am reusit sa ma vindec dupa o cura de durata cu controloc si motilium, dar combinata cu un regim alimentar si mod de viata sanatos. Daca nu iti schimbi modul de viata, nici un medicament sau "tratament minune"nu te va scapa de problema ci doar o va ameliora.

Asa ca sfatul meu este sa incepi sa mananci sanatos, sa eviti alcool-ul, condimentele puternice, prajelile, fast-food-urile, sucurile carbogazoase si sa incepi sa mananci sanatos.

| denysa1993 explică (pentru qazwsxedcrfv):

Si eu am avut gastrita am fost ma doctor chiar si internata si cica nu am nimic dar eu pe bune ma simt rau adica stare generala e buna doar ca am dureri groaznice mai ales dimineata si am inceput sa caut singura ce as putea sa am am facut colonscopie analize pentru pancreas si nimic deci la stomac e ceva sigur... oricum multumesc pentru raspuns apropo sti ceva de ranitidina?

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru denysa1993):

Da, ranitidina e foarte OK in anumite afectiuni de stomac. Depinde insa ce ai cu adevarata. Daca o iei fara cap s-ar putea sa iti faca rau.

Uite, iti recomand ca timp de o saptamana sa respecti ce am zis: mananci sanatos, putin, mesteci bine, nu porti pantaloni stramti care sa te stranga peste stomac. Mananci supe de legume, carne fiarte, legume fierte bine, fara alcool si nimic gras. Incerci sa bei si ceaiuri de : galbenele, sunatoare si menta (ai grija cu menta pentru in general constipa). Mananci la ore fixe, nu foarte tarziu seara. Deasemenea seara sa mananci alimente usor digerabile.

Daca durerile nu te lasa si nu te lasa, mergi din nou la doctor si insisti sa iti faca niste analize complete de stomac: endoscopie, colonoscopie, ecografie, analize de sange sa vezi cum e ficatul, etc.

PS: Daca esti fumatoare, lasa-te de fumat (creeaza aciditate). Daca bei cafea dimineata opreste-te creeaza aciditate.

PS2: Daca un doctor ti-a zis ca nu ai nimic, dar tu in continuare te simti rau, consulta alt doctor, nu te da batuta.

Sanatate