| Cr7adi a întrebat:

Avort medicamentos in 4 sapt, la 16 ani e posibil? Fara a semna parintii, daca are persoana majora care raspunde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca fata are parinti sau tutori legali, acestia trebuie absolut obligatoriu sa isi dea acordul. Altfel, medicul comite o infractiune, fata comite o infractiune si persoana majora atat de nebuna incat sa isi asume responsabilitatea (daca se gaseste undeva pe lumea asta o persoana majora atat de dereglata psihic, dar care sa nu fie internata intr-un sanatoriu de boli mentale) comite si ea o infractiune. Toti vor ajunge, desigur, in inchisoare ca si cei care le sunt complici.
daca parintii isi dau acordul (scris si semnat) si ginecologul considera ca este adecvat un avort medicamentos, se poate incerca. Nu prea este recomandat la o varsta atat de tanara, prezinta riscuri cam mari si nu ar trebui facut in Romania, ci intr-o clinica din strainatate cu experienta in avorturi la varste foarte mici (in Romania, una din patru fete de varsta asta care fac avort moare sau ramane mutilata definitiv)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii traiesc si nu au fost decazuti din drepturile parintesti nu exista alta persoana, care sa raspunda pentru minor, asa ca nu poate face avort fara acordul parintilor.

| Adolf8 a răspuns:

Se poate cu acordul părinților

| tileavitali a răspuns:

Fato nu avorta, nu fi nebuna, cine ti-a dat dreptul sa ucizi o fiinta nevinovata, prin avort iti distrugi viata, din astea ca tine am intalnit sute si au regretat amarnic.

nu fi prostuta, ci naste-ti pruncul si bucura-te de el ca vei fi mama.

nu uita ca prin avort devii criminala.