| andrey9999 a întrebat:

Azi am facut treaba mare si am vazut ceva viermisori... de la ce oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai paraziti intestinali. Trebuie sa te duci la medicul de familie, sa faci un examen coproparazitologic si apoi sa te tratezi.

| alessia5158 a răspuns:

Daca viemisorii sunt oxiuri (poate fi si alta specie de viermi paraziti! ) mediul colectiv(scoala, gradinita, spital ) poate fi incriminat! uneori, este suficient ca un membru al familiei sa aiba oxiuroza pentru ca si ceilalti sa se contamineze.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Probabil ca sunt oxiuri.
http://pentrufamilie.ro/2008/01/12/oxiurii-%E2%80%93-viermi-la-copii/
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552
Trebuie neaparat sa mergi la medic pentru tratament si pentru ca esti contagioasa.

| Chocolate a răspuns:

Ai viermi in intestin.Lambri sau limbrici ori alte specii.Mergi la medic pentru analize si pastile si nu manca dulciuri ci usturoi cu lapte.Stiu e gretos dar daca nu actionezi se vor inmulti foarte repede.

| adutza12 a răspuns:

S-ar putea sa fie limbrici, poate i-ai luat din vreo toaleta neigienizata corespunzator, nu te-ai spalat pe maini apoi, cel mai bine e sa mergi la medic, sa renunti la dulciuri pentru o perioada si sa mananci mult usturoi, deoarece ii deranjeaza. Un medicament pentru acesti viermi intestinali ar fi Decaris. Se gaseste la orice farmacie.

| Kaname a răspuns:

Citeste aici http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=612 si stai fara griji nu e ceva grav :) Du-te la medic si iti trece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai viermi la stomac nu mai stiu cum se zice dar din cauza dulciurilor excesive ai mancat prea mult sau ai consumat prea mult lapte stai o saptamana cu mancare sa nu fie dulce si nici un tip de CEVA BUN asa iti trece