| LilPuppy a întrebat:

Mi-am cumparat un catelus, are 7 saptamani. I-am facut deparazitarea interna la aprox 6 saptamani, dupa care vaccinelul. A facut viermisori dupa prima deparazitare dar dupa 2 zile nu a mai eliminat, iar ieri i-am facut-o pe a doua si din nou elimina viermisori in fecale. Ce as putea sa fac? Nu inteleg cum e treaba asta, e normal ca dupa deparazitare sa-i elimine? Cate deparazitari e nevoie sa fac sa nu mai aiba viermisori? Mentionez ca nu i-am dat lapte.

4 răspunsuri:
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. La 7 saptamani este mic, un caine pleaca de langa mama lui la varsta de 8 saptamani (minim).
In general se fac 2 deparazitari, ciudat ca inca elimina... Veterinarul ce a zis?

| LilPuppy explică (pentru DenissaRoxana):

Mi-a spus prima oara ca daca face viermisori, deparazitarea se repeta. Ieri am repetat-o, iar seara am observat ca a eliminat. Inca nu am fost la medic sa il intreb ce se face in cazul asta, dar am citit pe internet ca se repeta deparazitarea. Nu prea inteleg, deparazitarile facute de mai multe ori nu-l afecteaza?

| orhideeadezapada a răspuns:

De obiecei sunt necesare 2 deparazitari. Totusi, pentru siguranta, dupa 6 luni mai dai o doza.

| LilPuppy explică (pentru orhideeadezapada):

Ieri i-am facut-o pe a doua. o sa ma duc din nou la veterinar peste 10 zile probabil sa o fac pe a 3a.