| anonim2222 a întrebat:

Azi de dimineata m-am trezit cu buza umflata (la propriu), sigur nu e de la un herpes... aveam buzele un pic crapate, dar nici de la asta nu cred ca e. Nu cred ca e nici o reactie alergica, fiindca n-am mancat nimic dubios...am schimbat pasta de dinti, dar nu am mancat-o ca sa am reactii alergice la ea. Apoi aveam un cos, chiar deasupra umflaturii. Dar nu era spart, deci nu era infectat. Ce ar trebui sa fac? Si ce credeti ca am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu trebuie sa fii mancat ceva ca sa faci alergie. Poti sa faci alergie absolut la orice. Daca nu iti trece, trebuie sa mergi la doctor.Eu am patit asa de la alergie.

| Safire17 a răspuns:

Saliu! E de la acel cos, incearca aciclovir sau cum spune si WhiteCiocolate, herpes stop, eu am patit asa acum 3 zile dar eu imi pun numai aciclovir de cand sunt mica (acum am 12 ani) stiu ca imi punea maicamea intotdeauna...

| crisbebe a răspuns:

Poate sa fie de la cos sau poate ai mancat ceva ce nu ti-a placut si de aia si kill ca o sa treaca de la sine

| WhiteChocolate a răspuns:

Si eu m-am trezit intr-o dimineata cu buza umflata, si aveam o rana mica pe ea.Am fost la doctor si mi-a dat o crema, care se numeste herpes stop.Nu am gasit-o am luat un inlocuitor, Aciclovir[5 lei am dat pe el], si mi-a trecut si umflatura, si herpesul in cateva zile.Eu in acelasi timp aveam si o umflatura sub gat, de la o masea, si poate de la asta mi s-a tras.Mergi la farmacie si intreaba farmacistul ce ai putea avea si ce iti recomanda.

| Neuron a răspuns:

Asteapta sa iti treaca acel cos. O prietena a avut aceeasi problema, iar a doua-a treia zi a disparut happy