| anonim_4396 a întrebat:

Azi de dimineata mi-au aparut niste pete rosii pe ambele maini,nu ma mananca pre des dar se simte o diferenta,adica as stii ca am ceva daca strang pumnul sau chesti de genu cu ochii inchisi. Pielea e uscata si aspra, e prima data cand imi apare asa ceva.Stie cineva ce e sau daca trece de la sine? am 17 ani, baiat(mentionez ca nu am dormit noaptea trecuta iar pe la 6-7 le-am observat dupa ce m-am spalat pe maini)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fundrive78 a răspuns:

Salutare,
S-ar putea sa fie doar o eczema pe fond nervos,(nu te-ai odihnit bine, nu ai mancat ceva ok si ai facut alergie sau pur si simplu organismul a reactionat in contact cu vreo substanta de care nu ai stiut)DAAAR mergi la un dermatolog, din ce descrii tu acolo sa nu fie zona zoster sau psoriazis, nu le scarpina ca devin dureroase si lasa urme, nu sta prea mult fara un tratament sa nu se agraveze. Nu am nici cea mai mica intentie sa te sperii dar cel mai bine e sa vezi un dermatolog sa nu fie ceva contagios. Zona zoster poate fi doar daca ai avut vreodata varsat si pentru cei care nu au avut si intra in contact cu o persoana cu zona zoster nu fac direct zona ci fac mai intai varsat, repet nu este extrem de grav dar poate deveni foarte neplacut si la un moment dat dureros, vorbesc din proprie experienta. Asa ca cel mai bine mergi la dermatolog. Cea mai buna doctorita ever e la spitalul Witing, pe langa gara o cheama Voicu Florina sau cam asa ceva si mie mi-a recomandat-o cineva cand am facut zona zoster si m-a vindecat si m-am refacut complet. E super profi si stie ce face. Nu te speria, caut-o pentru consult dar nu intarzia prea mult sa nu se agraveze.
Sanatate!

1 răspuns:
| Ingerul00 a răspuns:

Stai linistit, nu e nimic grav, si eu am avut asa ceva.De obicei trece dupa ce fac o baie fierbinte :-)