| Jhonjle1257 a întrebat:

Azi eram afara, cand incercam sa fac un trick pe trotineta dar am cazut pe mana si ma doare (cred ca am o luxatie), cand o misc simt o durere usoara dar o pot misca, dar cand ridic lucrurui grele ma doare tare. Ceva idei pentru ca joi am meci de fotbal :],

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BeaTMaN696 a răspuns:

Da-te cu niste Voltaren. Daca te doare dar o poti misca cum vrei nu e mare problema. Nu o folosi si nu o supune eforturilor. Pune un bandaj elastic si cam atat. O sa iti treaca in cateva zile. Dar daca cumva se agraveaza du-te la un doctor. Dar din ce ai explicat e o simpla entorsa.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Entorsă probabil. Știu din propria experiență.

| StrongHeart a răspuns:

Pai daca ai o luxatie, ideal ar fi sa vezi un medic sau sa te dai cu un unguent ceva. Daca ai meci de fotbal nu vad cum te-ar afecta ca doar nu e handbal..Vezi si tu, daca nu crezi ca poti juca, spune-i antrenorului si zi pas meciul asta pana te faci bine, nu-i o rusine.

| Jhonjle1257 explică (pentru StrongHeart):

Pai eu cam sunt portar si mna happy

| SomethingFunni a răspuns:

Tesuturile moi se vindeca mai repede sub actiunea efectelor vaso-dilatatoare:
bai calde, alcool, inhalat dioxid de carbon, etc; desi nu recomand.
Pana la urma e meci de fotbal nu basket.