| Serendipity17 a întrebat:

Azi este data de 6 august, ulima oara mi-a venit ciclu pe 5, dc intarzie? e normal? a da...intre menstruatii imi curge un lichid albicios, e normal? va rog sa imi raspundeti la ambele intrebari happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In primii 2-3 ani este obisnuit ca ciclul sa fie dereglat, poate sa fie si de 3 saptamani, si de 3 luni. Bea ceai de coada soricelului pentru ca sa-ti fie mai reglat si pentru ca menstruatia sa fie mai usor de trecut.

| BubuLina999 a răspuns:

Pai nu mereu menstruatia vine pe aceeasi data, depinde de corp, poate esti racita la stomac si de aceea mai intarzie da nu. i nimic grav nu te speria, depinde si de hormoni sa stii... iar lichidul albicios este normal sa vina, pentru ca inainte de ciclu te anunta cand vine impreuna cu sange maroniu asa, iar in timpul menstruatiei e normal sa iti vina

| raissa a răspuns:

E normal sa intarzie sau nu depinde de organism in general nu vine la timp dar pentru scurgerile albicioase si eu am avut nu e ceva grav.Multe femei s-au confruntat cu problema scurgerilor vaginale, frecvente mai ales la femeia cu o viata sexuala activa. Fie ca sunt cauzate de contacte sexuale neprotejate, de lenjerie intima din material sintetic sau utilizarea sapunului pentru spalarea in locuri intime, care dezvolta un mediu propice pentru aparitia ciupercilor, aceste scurgeri se pot trata si preveni prin metode naturale.

Daca ai identificat scurgeri albicioase, le poti trata cu ceai de urzica alba, baut cate o inghititura din ora in ora in timpul zilei, pe o perioada de cel putin o saptamana. Ceaiul se prepara in felul urmator: ia cu doua degete o priza mica de urzica alba si opareste-o cu o cana de apa in clocot si apoi o lasi sa infuzeze timp de 10 minute.

O reteta eficienta pentru candidoza este urmatoarea: faci zilnic spalaturi vaginale cu un litru de apa fiarta si racita (sa fie calduta cand faci spalaturile), in care pui, alternativ, o zi o lingurita de bicarbonat de sodiu, in alta zi o lingurita de suc de lamaie.

Vei face aceste spalaturi seata, timp de doua saptamani.

Dimineata, pentru a impiedica dezvoltarea ciupercii, poti folosi crema de galbenele (calendula), pe care o introduci si o masezi usor in vagin, pentru absorbtie, dar dupa o igiena locala perfecta. Poti utiliza alifia de calendula din cand in cand, ca metoda de prevenire a ciupercilor.Cretisoara este indicata pentru cazurile in care ai scurgeri galbui si maronii. Zilnic, din ora in ora, bei o inghititura de ceai de cretisoara si de ceai de urzica alba, care trebuie sa fie rece. Este important ca sa nu amesteci cele doua ceaiuri. Vei bea cate o inghititura mica, dar nu mai mult de o cana pe zi.

Alte plante bune impotriva scurgerilor vaginale sunt galbenele, pelinul (dezinfectante), lacramioarele, coada calului.

O reteta naturista contra ciupercilor dezvoltate in vagin este combinatia de ceai de galbenele (30 gr), urzica vie (10gr), rachitan (10gr), coada calului (20gr), urzica alba moarta (30gr), musetel (15gr), troscot (20gr), coada soricelului (15gr), salvie (10 gr). Amesteci bine plantele, apoi iei o lingurita din amestec si o lasi sa se infuzeze, dupa ce ai trunat peste o cana de apa fiarta. Se beau, dupa ce se strecoara, 3-4 cani de ceai pe zi.sanatate!

| Serendipity17 explică:

Am doar 12 ani

| Jane a răspuns:

In primul rand, este perfect normal si nu trebuie sa te ingrijorezi daca iti intarzie, mai ales in primii doi ani. Cam dupa doi ani se stabilizeaza. In al doilea rand, acel lichid e normal, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Totusi, daca observi ca isi schimba culoarea, mirosul sau textura, ar fi bine sa te adresezi ginecologului. Sper ca te-am ajutat!

| Cryzy a răspuns:

E normal sa nu vina exact pe aceeasi data. Si lichidul albicios e normal.

| Zara_8585 a răspuns:

Da, este normal te anunta cand iti vine(lichidul albicios). si mie imi intarzie. din cauza ca iau un sirop. iei ceva pentru stopare? saui ei pastile. ele pot intarzia sau stopa ciclul

| Bii26 a răspuns:

Da si Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce intarzie, dar se mai intampla, iar lichidul alb este perfect normal.Stai linistita. De obicei simti cu ceva timp inainte sa vina daca nu e bine sa fi atenta sa nu te ia prin surprindere. Ai grija de tine.

| Anonim134 a răspuns:

Pai...deobicei vine la 26-27 de zile. mie cateodata imi vine si cu 3 saptamani intarzierewinking stai linistita. iti va intarzia pana cand corpul se obisnuiestewinking. cu lichidul. se curata uterul. app cati ani ai?

| Teooodora a răspuns:

Pai nu este o regula sa iti vina pe aceeasi data in fiecare luna...este normal sa intarzie cu o zi, doua. Iar despre scurgere, e ceve normal.Vaginul este un organ care se "curata"singur. Te poti interesa pe net...despre scurgerile vaginale. Sper sa te fi putut ajutahappy