| FoReVeRyOuNgBiTcH a întrebat:

Azi la ecografie mi-a fost depistat un chist ovarian pe ovarul drept de 5 cm. Doamna doctor mi-a spus sa vedem ce se intampla cu el peste 2 luni. (am doar 14 ani) Cat de grav este un chist de 5 cm? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta, cel mai probabil este un chist functional care va disarea in cateva luni ed la sine. daca nu, vei primi un mic tratament care sa-ti regleze hormonii si chistul se va remite

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este grav!

Cel mai probabil, este vorba de un chist ovarian funcţional ( care va dispărea singur ).

Deocamdată stai şi AŞTEPŢI 2 luni, apoi vei face o ecografie de control.

Dacă, în această perioadă, chistul nu s-a eliminat/resorbit de la sine, atunci vei primi tratament hormonal ( anticoncepţionale ) pe 3-6 luni.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

Toate cele bune.

| Vi003 a răspuns:

Iti va da tratament. Ar fi bine sa repeti ecografia la alt medic. Nu te speria, citeste si comenteaza cu cineva din familie (mama, sora mai mare) despre chisturile lichide care dispar la un moment dat si care se vad la ecograf. Sanatate multa, multa!
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/chist-ovarian-lichid