| KinekT a întrebat:

Azi la scoala cred ca mi-am rupt degetul... s-a umflat daca nu il misc nu ma doare...pot sa-l misc sus jos stanga dreapta incet dar daca il strang ma doar rau, mi l-am rupt? Trebuie sa il bag in ghips?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| apademasa a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat anul trecut(in acelasi an in care chiar mi-am rupt piciorul)ma jucam prin clasa si cineva m-a lovit cu perna peste degetu mic si toate orele a trebuit sa stau asa ca n-am vrut sa spun niciunui prof.se umflase, se invinetise putin si ma durea cam rau(iti zic in caz ca ai avut simptome asemanatoare). in fine, dupa ore m-am dus acasa l-am bagat in apa rece si schimbam comprese de cu apa rece. mi-am dat cu o crema(obisnuita de dureri, nu mai stiu cum ii zice) am stat mereu cu el in comprese, si dupa o saptamana-2 m-am simtit mai bine.succes!

10 răspunsuri:
| Skywalker16 a răspuns:

Trebuie sa te duci la medic, poate e doar luxat sau poate e rupt cel ce iti va spune exact e medicul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat cu burov? se gaseste la farmacie! poate ca e cazul sa te duci la un medic.numai el poate spune si, eventual, sa-ti faca o radiografie. pentru siguranta!

| KinekT explică (pentru apademasa):

Este vreun risc daca stau cu el asa? nu s-a invinetit dar s-a umflat si ma doare rau

| apademasa a răspuns (pentru KinekT):

Si acum inca te doare? cel mai bine mergi la un medic.

| KinekT explică (pentru apademasa):

Fractura...mersi oricum

| apademasa a răspuns (pentru KinekT):

Ti-a zis medicul?

| KinekT explică (pentru apademasa):

Da

| apademasa a răspuns (pentru KinekT):

Imi pare rau.cat stai cu ea in ghips?

| KinekT explică (pentru apademasa):

3 saptamani.

| apademasa a răspuns (pentru KinekT):

Naspa.si eu am stat 3 cu piciorul si pe deasupra am mai fost si la scoala.