| FaraViata a întrebat:

Bai, TPU, lamuriti-am si pe mine, deci:
inaltimea mea este undeva intre 1, 69|1,70
greutatea:78-80
ma intreb, ce lagatura are greutatea cu oasele? Am auzit de la unii ca e posibil ca "oasele sa fie grele"...
Lumea imi spune ca sunt destul de inalta, dar mie mi se pare ca, dpdv al inaltimii arat ca un om normal. De ce greutatea mea e atat de mare daca nu sunt grasa? Serios, ma enerveaza, e putin ciudat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, chiar esti supraponderala, pentru ca la 1.70 ar trebui sa ai maxim 60kg!
Marea ta problema este ca nu esti constienta de cat de supraponderala esti!
http://www.gastric-sleeve.ro/calculeaza-bmi/
http://calorii.slabute.ro/calculator-imc.html
http://www.nutritionistcluj.ro/calculator-imc-indice-de-masa-corporala-bmi/

Dupa cum vezi, toate calculatoarele de indice de masa corporala, spun ca esti "overweight: adica: supraponderala!

Cat privesc ce spun unii cu oasele grele, este o modlaitate a celor simpli, fara prea multa carte, sa arunce vina pe oase, par sau altele, de parca ele ar fi un accesoriu care se poate da jos sau schimba.
Oamenii de stiinta, medicii si nutritionistii iti calculeaza BMI si-ti spune cand esti sanatos si normal si cand esti prea slab ori gras.
Pentru asta, ti-am adaugat 3 site-uri cu calcularea BMI-ului s ate convingi ca esti grasuta, pentru ca nu-i normal sa crezi ca esti normala cu aproape 20 kg peste greutatea care ar trebui sa o ai.

Imi pare rau ca sunt un pic cam dura cu tine, dar ai nevoie de cineva care sa-ti spuna adevarul in fata, pentru ca nu te ajuta cu nimic daca te mintim frumos.

| FaraViata explică (pentru Violleta2022):

Mersi mult, cred ca o sa ma apuc de o dieta laughingbig grin+sala cat de des pot.

| T2LS a răspuns:

De fapt, pentru a aproxima greutatea bună pentru un om, este esențial și ai ști vârsta (pentru stabilirea pragului în care se află organismul, pentru că în timpul dezvoltării lucrurile se schimbă). Dacă ai 18 ani sau peste 18 ani, greutatea ta e potrivită pentru un adult. Dacă ai puțintică burtică și te deranjează, poți scăpa de ea cu niște cardio zilnic și o alimentație normală, fără să întreci limita (nu doar legume pârjolite la foc mic pe care unii le consideră sănătoase - scuză-mi limbajul). Dacă ai sub 18 ani, ai putea să mai dai jos din câteva kilograme. Oasele reprezintă o masă anume din greutatea corpului, la fel care fiecare părticică doi noi (organe, etc). Dacă o persoană este mai înaltă, oasele de asemenea cresc în mărime, așa că uneori această persoană are mai multe kilograme dar nu se prea observă (înălțimea). Cam astea sunt lucrurile care au legătură cu greutatea și oasele, nimic altceva nu prea ar trebui să te intereseze. Sănătate!

| VSC10 a răspuns:

Pai eu am tot inaltimea ta si ma mentin intre 67-70 kg(chiar daca toata lumea imi spune ca sunt slab). Ideea e ca la unii oasele au mai mult calciu si sunt mai rezistente(asa mi se spune si mie) deci trag mai mult la cantar, dar totusi eu cred ca conteaza cum arati nu cate kg ai si cel mai important e sa te simti bine in pielea ta.

| FaraViata explică (pentru VSC10):

Implinesc 18 in cateva luni big grin