| Bianca_6845 a întrebat:

Am 11 ani, dar arat de 12 sau 13 ani pentru ca sunt in clasa a sasea. Sunt putin mai dezvoltata si inalta din punct de vedere fizic. Parintii mei imi spun mereu ca sunt grasa si eu nu stiu ce sa mai cred. Am 1.65 inaltimea si 57 de kilograme. Va rog, spune-ti-mi daca pentru mine, pentru un copil si la inaltimea mea, este normal sa am aceasta greutate. Mai trebuie sa slabesc? Multumesc mult de tot! Bye! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sheridanx a răspuns:

Nu stiu de unde a venit toata lumea cu ideea ca ar trebui sa ai 55 de kg. E o prostie. Majoritatea persoanelor nu au greutatea "ideala" si totusi arata f.bine. Cei care iti spun ca esti grasa o fac pentru.ca arati diferit fata de fetele de varsta ta.Important e sa te simti tu bine si sa nu ii lasi sa te afecteze. Ai grija totusi, pe masura ce cresti o sa ai tendinta sa te mai ingrasi deci incearca sa faci sport si sa mananci cat de cat sanatos.
:*

12 răspunsuri:
| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Chiar nu trebuie sa slabesti. Din cate stiu eu trebuie sa ai [ + ] sau [ - ] 5 kg de la inaltimea ta.adica intre 60 si 70 de kgbig grin.eu tot asta aud frecvent de la medicul meu de familietongue

| DoubleS a răspuns:

Este normal, ca la inaltimea ta sa ai 55 de kg, insa e bine si 57...
Eu am tinut un regim pentru ca am avut ca un fel de gastrita ( am ttinut regim 9 luni) si din 54 kg, am ajuns la 40 ( insa doctorita a spus ca este normal). Acum am 41 de kg si 1. 63

| wolfer18 a răspuns:

Doar cu inaltimea/greutatea/varsta, nu iti poti da seama de configuratie unei persoane; poate ai oasele mai grele; intr-adevar, greutatea este putin peste medie, la varsta ta, dar si inaltimea la fel

| Lollidella a răspuns:

Esti foarte bine big grin nu ai de ce sa slabesti. asta e, unii ne dezvoltam mai repede altii mai incet. eu de exemplu am 14 ani, 1. 60 si 46 de kgstraight face si eu as vrea sa ma ingras dar degeaba mananc ca nu pun nimic pe mine angry asa ca nu`ti mai face probleme big grin asta esti tu nu trebuie sa arati intr-un fel ca sa multumesti pe cineva big grin

| ChocolateDroid a răspuns:

Sora mea are 12 ani, 1. 67 si 53 de kg.
Si tu esti bine, fetele slabe ca un batz sunt urate.
Nu iti fa griji in privinta kilogramelor, vei avea timp sa te preocupe aceasta problema. Bucura-te de copilarie :*

| micki_6523 a răspuns:

E bine cum esti!

Dar poate asa e firea ta,

Eu am fost anul trecuta grasa. aveam 1, 43 si 40 d kg...nu m`am pus la slabit
eram grasa din cauza ca facusem operatia de apendicita...

acum am 1, 50 aproape si 41 d kg...eu d acum cateva luni nu am mai slabit nu m`am mai ingrasat...

Poate ca rad de tine parintii tai, spun in gluma poate...

E bine sa ai 55 de kg
dar merg si alea 57:*

| vio122 a răspuns:

Nuh cred ca ai dc sa te ingrijorezi deoarece te afli in perioada de pubertate, iar in corpul tau au loc unele transformari si de aceea te ingraji putizn ...nuh iti face griji dupa ce ve`i mai crejte (cam pe la 18-19 ani) greutatea va reveni la normal.

| Stella a răspuns:

La inaltimea ta este normal

nu-ti fa griji

si eu am 11...imd 12:p

dar nu arat mi s-a mai spus ca am 17 sau 16 ani. xD dar de obicei 13:p si eu trec a 7 a si ink nu am implinit 12... xD

| Maria46854213 a răspuns:

Pai normal la inaltimea ta ar trebui sa ai 55 kg... dar esti bine si asakiss

| Alex4322 a răspuns:

1.65 e ok la 11 ani.

| blueeyedgirl a răspuns:

Ar fi ideal sa ai 55 kg dar nimeni nu e perfect :* sa nu te infometezi waiting si daca chiar vrei sa ai o musculatura mai bine formata fa niste abdomene pana dai jos vreo 2-3 kg
bafta:h

| dcp79 a răspuns:

Dar dc spui ca esti grasa ca la 1, 65 greutatea e de 55kg. ai doar 2 kg.eu zic ca e normal