| anonim_4396 a întrebat:

Baiatul meu, de mic are o portiune la gat, cam in dreptul marului lui Adam, o portiune cu par. La 7 ani avea par acolo, acum la 15 ani lapubertate, cand a inceput sa i creasca parul facial, acea portiune este la fel, tot cu par blond. Multe persoane mi au zis ca e semn din nasere si sa nu se rada. Sincer nu se vede tare, si niciu nu l incomodeaza. Ar fi bine sa merg la medic pentru asta? Voi ati mai auzit de un asa semn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un semn din nastere si nu e nevoie sa-l duceti la doctor.

mariana
| mariana a răspuns:

Posibil ca acea portiune este si de culoare putin mai inchisa decat pielea obisnuita din aceasta zona, asa ca daca ar incepe sa se rada, ar putea sa irite si cred ca nu este cazul a proceda in acest fel, fara sa va consultati cu un medic dermatolog, care poate sa va dea un sfat autorizat. Daca insa, pe parcursul timpului, nu s-a produs nici o modificare si pe baiatul tau nu-l deranjeaza acest lucru, poti sa lasi lucrurile asa cum au fost, conditia de baza fiind aceea ca imediat ce se observa modificari sa mergeti la medicul specialist. Multa sanatate si nu va faceti probleme acolo unde nu sunt.