| mimika_6494 a întrebat:

Baiatul meu face tratament cu sintrom la ultima recoltare inr ul a fost 1.77 ce ma sfatuiti dupa doua saptamani cu heparina (acum 3 luni) a facut embolie pulmonara nu e cam mic inr ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu am adresa de YM, dar imi poti scrie aici in privat sau pe adresa de mail brigaela@yahoo.com. Spune-mi te rog de ce facea fiul tau tratament cu heparina pe injectomat ca sa inteleg si eu. Faptul ca valoarea oscileaza arata ca pastilele nu sunt bine dozate, problema pe acre o are sintromul si foarte mult trombostopul. Dozarea este foarte dificila, de aceea pastilele pot contine doze diferite si organismul raspunde in consecinta. Mai mult decat atat, se instaleaza o obisnuinta, o rezistenta a organismului la anticoagulant, acesta opunanadu-se practic tratamentului.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea mic, trebuie sa mergeti urgent la cardiologul care ii prescrie sintromul. Trebuie modificata doza si urmarit INR-ul, care trebuie sa se mentina macar peste 2.

| mimika_6494 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns. De la 3 mg marti si vineri si in restul zilelor cate 2 mg, i a marit doza la : luni miercuri si vineri cate 3 mg si in restul zilelor cate 2 mg. Ce parere aveti? Acum doua saptamana a fost 1.66 iar ieri 1.77

| Brigaela a răspuns (pentru mimika_6494):

Doza se mareste usor-usor, din aproape in aproape, exact cum face cardiologul vostru. Voi faceti periodic INR-ul tocmai ca sa va prezentati la el ori de cate ori este sub 2.

| mimika_6494 explică (pentru Brigaela):

Multumesc din suflet pentru raspuns. Orice comentariu referitor la aceasta problema "imi face bine". Dupa externare, timp de 2 luni INR ul a fost putin peste 2. Acum a cam inceput sa scada. Pacat, ca medicul fiului meu este cam greu de abordat, motiv pentru care incerc sa acumulez ceva cunostinte de pe site. Noroc de tehnologie. Daca INR ul oscileaza inseamna ca organismul reactioneaza? Timp de 2 saptamani sub tratament cu heparina la injectomat (nu stiu daca era tot INR) analiza nu s a modificat aproape deloc motiv pentru care a facut embolie pulmonara.Credeti ca poate avea o problema cu coagularea sangelui?

| mimika_6494 explică (pentru mimika_6494):

Daca vreti sa vb mai multe va rog sa mi scrieti si va dau adresa de mess.Va multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru mimika_6494):

Nu am adresa de YM, dar imi poti scrie aici in privat sau pe adresa de mail brigaela@yahoo.com. Spune-mi te rog de ce facea fiul tau tratament cu heparina pe injectomat ca sa inteleg si eu. Faptul ca valoarea oscileaza arata ca pastilele nu sunt bine dozate, problema pe acre o are sintromul si foarte mult trombostopul. Dozarea este foarte dificila, de aceea pastilele pot contine doze diferite si organismul raspunde in consecinta. Mai mult decat atat, se instaleaza o obisnuinta, o rezistenta a organismului la anticoagulant, acesta opunanadu-se practic tratamentului.