| Laurentiu_Calin_1994 a întrebat:

Buna ziua dragi oameni, de curand am facut o micro embolie pulmonara (cauza necunoscuta) nu am membre umflate sau cheaguri de sange in alte parti, fac tratament cu anticaugulante, vreau niste sfaturi de la oamenii care au avut asa ceva sau cineva care stie de aceasta afectiune si imi poate spune daca se va vindeca, ce trebuie sa fac in continuare, daca am voie sa fac plimbari pe jos sau cu masina, orice informatie este binevenita, bineinteles ca primit sfaturi si de la medicul care m-a vazut, medicul a spus ca a fost depistata la timp este microembolie nu e ceva sever. Nu sunt supus niciunui pericol doar ca mi s-a spus ca recuperarea si tratamentul va fi de lunga durata minim 6 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauza nu este necunoscuta, fiindca pe alte topicuri ai scris ca ai facut pleurezie, deci se cunoaste cauza care a dus la embolie pulmonara.
Se poate trata si vindeca, daca ai grija de tine si faci ce iti recomanda medicul. Este intr-adevar un tratament lung si anevoios dar se poate rezolva cu succes, daca esti corect si respecti total ce-ti recomanda medicul.
Ai voie sa faci plimbari pe JOS, in aer liber pe racoare, adica dimineata si seara, nu in timpul zilei cand este canicula, ca te poti sufoca si lesina, nu cu masina.

| Fdss a răspuns:

Sunt chirurg pneumolog la o clinica privata din Cluj-Napoca si am intalnit chiar sute de cazuri de embolie pulmonara...
Din nefericire un studiu realizat de universitatea Harvard a relevat ca peste 60% din pacientii cu embolie pulmonara moderata raman in viata dupa 5 ani. Pentru cei cu forme severe aproximativ 90% mor in primi 5 ani. Din fericire doar 20% din pacientii cu forme usoare mor in primi 5 ani. Progresul in medicina a crescut foarte mult speranta de viata in aceasta boala. Inainte nimeni nu scapa. Acum sunt pacientii cu forme usoare care traiesc si 15-20 ani.
Este esential sa urmezi tratamentul cu mare strictete. Embolia pulmonara este deseori asociata cu alte afectiuni grave. In urma acesteia este posibil sa dezvolti boli cronice foarte grave cum ar fi insuficienta cardiaca sau respiratorie.
Plimbari vei putea face dupa 6 luni dar de scurta durata.
Este cumplit sa stii ca nu mai ai decat vreo 10 ani de trait dar trebuie sa nu te gandestii ca nu mai ai mult de trait! Fi pozitiv. Cel mai mult un om am trait 40 ani cu o micro embolie pulmonara deci. Capul sus!
Nu mai este la fel de grava ca in trecut!
Cel mai rau lucru este ca peste 80% din pacientii cu aceasta boala dezvolta boli cronice foarte grave in scurt timp cum ar fi insufienta cardiaca. Acestea te omoara de fapt. Insuficienta cardiaca e mult mai grava ca multe tipuri de cancer!
Am avut o pacienta de 23 de ani cu o forma foarte usoara depistata la timp! Tratata foarte usor deoarece ea nu mai avea alte boli. Sanatoasa tun! Chiar si asa la un an dupa aceasta boala a dezvoltat o forma cronica de insuficienta cardiaca. Din pacate a murit la 5 ani dupa diagnosticul de embolie pulmonara la varsta de doar 28 de ani.
Cumnatul meu de 52 de ani. A facut o forma moderat-severa de embolie pulmonara si la 3 luni distanta a murit...chiar daca se simtea din ce in ce mai bine.
Este crunta aceasta boala chiar si o forma usoara.
Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nu mai ai mult de trait si sa iti traiesti viata la maxim (dupa tratamentul indelungat)
Mare lucru nu se mai poate face in cazul tau odata ce dezvolti forme cronice de boli cardiovasculare\respiratorii!
Bucura-te de viata cat o mai ai!

| Laurentiu_Calin_1994 explică (pentru Fdss):

Probleme reapiratorii nu am chiar am o saturatie foarte buna in sange peste 96 constant, singurul simptom pe care l-am avut a fost tahicardia care acum a trecut mai am doar dureri de coaste uneori, doctorul cardiolog care ma are sub observatie a spus ca e o forma de micro embolie foarte minora si deloc periculoasa, acum nu stiu ce samai cred, analizele sunt bune, inima e bine si mi s-a spus ca a aparut in urma unei pleurezi tbc pe care am tratato in proportie de 85%, acum sincer sa zic nu am fumat niciodata, nu am baut alcool niciodata nu consum droguri, cafele, energizante sau alte prostii.