| anamaria_8127 a întrebat:

Baietelul meu are 8 luni si suge degetelul. Are deja 4 dintisori. Vreau sa stiu daca faptul ca suge degetul ii va afecta dantura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dexter_3858 a răspuns:

Ai mare grija sa nu faca asta cand este murdar pe manute pentru ca risti sa se imbolnaveasca.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este probleme, mai ales dupa 3.4 anisori

| stela_star a răspuns:

Iata ce am gasit pe net: Copiilor carora le cresc dintii au obiceiul de isi mesteca sau suge degetul mare, degetele sau mainile. Aceasta ii ajuta probabil sa isi linisteasca presiunea din gingii. Parintii trebuie sa fie atenti sa nu confunde acest mod cu obiceiul de sugere a degetului. Un bebelus care obiceiul de a isi suge degetul mare, isi va suge degetul mare un minut, si il va mesteca atunci cand ii vor creste dintii.

| lavinutza a răspuns:

Ai mare grija sa nu faca asta cand este murdar pe manute pentru ca risti sa se imbolnaveasca. si dupa aia tu risti sper ca ti-am fost de ajutor

| adriana14 a răspuns:

bineinteles ca da copiicare sug degetyl si biberonul pana 2-3 ani dinti ii vor fi deformati am trei copii doi au dinti perfecti al treilea pentru ca nu i-am luat biberonul la 1 an ca si la ceilalti i s-au def. dintii

| emilia_5313 a răspuns:

nu ii va afecta dantura, dar urmareste-l il suge ca pe biberon sau are tendinta de-al mesteca in gingie, daca e primul caz da-i suzeta sau bibe daca e al II-lea se v-a dezvata singur