| Ionelinalizucz a întrebat:

Buna! Băiețelul meu de 6 luni a făcut în această dimineață febra de 38.5, i-am dat un supozitor din sirop cu paracetamol, după i-a trecut, iar după amiaza a facut din nou febra 38.2 am acționat ca prima data cu supozitoare, dar acum nu știu ce să fac daca face din nou febra, să mă duc la urgență cu el? Nu știu care este motivul pentru care a făcut febră, cred că urmează sa-i iasa inca un dințișor, la primii doi dințișori din partea de jos nu a avut nimic în afară de agitație... Voi ce spuneți, care ar fi varianta ințeleaptă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nevermind1234 a răspuns:

De la dintisori am inteles ca nu face febra peste 38. Si la fel, la 38 de grade se tratează acasă cu paracetamol supozitoare/sirop alternat sau nu cu nurofen. (dacă scade cu supozitoarele nu e nevoie). Mergeți la medicul de familie si nu va panicați, am trecut si eu prin asta de curând si a trecut in 2 zile. Medicul mi-a zis ca dacă trece de atât sa trec la antibiotice dar nu a fost nevoie. La noi a fost de la curent, frig, uși deschise (eram in vizită la cineva, multă lume, nu puteam evita).
Sănătate multa!

| Ionelinalizucz explică (pentru nevermind1234):

Va mulțumesc din suflet pentru sfat!

| nevermind1234 a răspuns (pentru Ionelinalizucz):

Cu mare drag! Nu luați in seamă răutățile unora. Mie după un vaccin medicul mi-a spus sa am in casă supozitoare paracetamol in caz ca face febră. Deci nu luat după ureche. Si ce te faci când micuțul face febră la 3 noaptea? Unde te duci cu el? Normal ca trebuie sa-i dăm ceva, inofensiv bineînțeles dar eficient.
P. S. puteți scadea febra si cu șosețele umede puse in picioare, sau comprese reci pe frunte si burtică (nu de la frigider). asta in paralel cu paracetamolul sau dacă face iar febră până la 4 ore când se poate da urmatoarea doză.
Somn ușor și liniștit micuțului. :*

| Ionelinalizucz explică (pentru nevermind1234):

Vă mulțumesc! cred că este o mică răceală deoarece din când în când mai tușește, dar mâine vom merge la spital. vă mulțumesc încă o dată și o seară frumoasă!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Băiețelul asa se scrie corect, trebuie sa l duci la medic nu i da tu ce vrei fara sfatul medicului dupa ce il consultă vede ce are ori este racit ori are o infectie de aceea face febra

| Ionelinalizucz explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunteți cumva profa de romana? "băiețelul" trebuia să -l puneți între ghilimele, iar asta nu este singura greșeală pe care ați făcut- o