| AlexDorinel a întrebat:

Baieti si fete am mancat cartofi prajiti si mi-am inghitit o parte dintr un dinte, offffff si acum se simte ascutit.

Deci e asa:am un dinte definitiv din nastere si l-am plombat acum cativa ani si acum jumate de an mi s-a rupt o parte din dinte(nu din plomba) si s-a cariat acolo, buuun.
Si fix adineauri cand mancam mi s-a rupt inca o parte, dar partea plombata a ramas intacta(mai bine zis plomba).

Ce o sa fac?

De inghitit dintele nu-i problema ca se digera si n-are nimic dar... dintele ce se mai poate face cu el?

Pot sa-l scot de tot si sa raman fara un dinte))))?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicul stomatolog va decide.

A-nceput de ieri să cadă,
Câte un dinte, acum a stat,
Punte peste gol va pune,
Și proteză...

Dar dinții Doamne, făni-i buni.

Recomand pe fiica mea, face dinți, de la Madrid la Paris.

Cabinet uptodate.
https://www.medicinacluj.ro/......ala_2.html

| alina2k18 a răspuns:

Pai fugi la dentist, probabil pentru salvarea lui si cum va arata estetic iti va pune o coronita dentara sau o fateta.
Daca vrei sa stai cu dinti lipsa laughing il poti scoatewinking

| MariusNWM a răspuns:

Du-te urgent la dentist! Si nu il scote daca se mai poate salva!